Intel E810-XXVDA2 Internal Fiber
£287.50
£239.58
Intel Ethernet Network Adapter E810XXVDA2
More Information
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Internal | Yes |
| SKU | E810XXVDA2G1P5 |
| EAN | 0675901654029 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Y |
Description
iWARP/RDMA
iWARP delivers converged, low-latency fabric services to data centers through Remote Direct Memory Access (RDMA) over Ethernet. The key iWARP components that deliver low-latency are Kernel Bypass, Direct Data Placement, and Transport Acceleration.
Intel® Data Direct I/O Technology
Intel® Data Direct I/O Technology is a platform technology that improves I/O data processing efficiency for data delivery and data consumption from I/O devices. With Intel DDIO, Intel® Server Adapters and controllers talk directly to the processor cache without a detour via system memory, reducing latency, increasing system I/O bandwidth, and reducing power consumption.
PCI-SIG* SR-IOV Capable
Single-Root I/O Virtualization (SR-IOV) involves natively (directly) sharing a single I/O resource between multiple virtual machines. SR-IOV provides a mechanism by which a Single Root Function (for example a single Ethernet Port) can appear to be multiple separate physical devices.
Flexible Port Partitioning
Flexible Port Partitioning (FPP) technology utilizes industry standard PCI SIG SR-IOV to efficiently divide your physical Ethernet device into multiple virtual devices, providing Quality of Service by ensuring each process is assigned to a Virtual Function and is provided a fair share of the bandwidth.
Virtual Machine Device Queues (VMDq)
Virtual Machine Device Queues (VMDq) is a technology designed to offload some of the switching done in the VMM (Virtual Machine Monitor) to networking hardware specifically designed for this function. VMDq drastically reduces overhead associated with I/O switching in the VMM which greatly improves throughput and overall system performance
iWARP delivers converged, low-latency fabric services to data centers through Remote Direct Memory Access (RDMA) over Ethernet. The key iWARP components that deliver low-latency are Kernel Bypass, Direct Data Placement, and Transport Acceleration.
Intel® Data Direct I/O Technology
Intel® Data Direct I/O Technology is a platform technology that improves I/O data processing efficiency for data delivery and data consumption from I/O devices. With Intel DDIO, Intel® Server Adapters and controllers talk directly to the processor cache without a detour via system memory, reducing latency, increasing system I/O bandwidth, and reducing power consumption.
PCI-SIG* SR-IOV Capable
Single-Root I/O Virtualization (SR-IOV) involves natively (directly) sharing a single I/O resource between multiple virtual machines. SR-IOV provides a mechanism by which a Single Root Function (for example a single Ethernet Port) can appear to be multiple separate physical devices.
Flexible Port Partitioning
Flexible Port Partitioning (FPP) technology utilizes industry standard PCI SIG SR-IOV to efficiently divide your physical Ethernet device into multiple virtual devices, providing Quality of Service by ensuring each process is assigned to a Virtual Function and is provided a fair share of the bandwidth.
Virtual Machine Device Queues (VMDq)
Virtual Machine Device Queues (VMDq) is a technology designed to offload some of the switching done in the VMM (Virtual Machine Monitor) to networking hardware specifically designed for this function. VMDq drastically reduces overhead associated with I/O switching in the VMM which greatly improves throughput and overall system performance
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 4.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP28 |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Antenna | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Technical details | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Product colour | Black, Green, Silver |
| Speed & slot width | 16.0 GT/s, x8 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| iWARP/RDMA | Yes |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Data Direct I/O Technology | Yes |
| Embedded options available | No |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, NFS |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Status | Launched |
| Network interface card cable medium | Copper, Fiber |
| Launch date | Q3'20 |
| Network | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 1588, IEEE 1588v2, IEEE 802.1p |
| LAN controller | Intel E810 |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black, Green, Silver |
| Certification | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, RCM, KCC |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Activity, Link |
| Component for | Server |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Activity, Link |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 167 mm |
| Depth | 68 mm |
| Performance | |
| Ethernet adapter ARK ID | 189760 |
| Speed & slot width | 16.0 GT/s, x8 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| iWARP/RDMA | Yes |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Data Direct I/O Technology | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, RCM, KCC |
| Other features | |
| Ethernet adapter ARK ID | 189760 |
| Speed & slot width | 16.0 GT/s, x8 Lane |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | Yes |
| On-chip QoS and Traffic Management | Yes |
| iWARP/RDMA | Yes |
| Intelligent Offloads | Yes |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | Yes |
| Intel Flexible Port Partitioning | Yes |
| Intel Data Direct I/O Technology | Yes |
| Embedded options available | No |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, NFS |
| Status | Launched |
| Network interface card cable medium | Copper, Fiber |
| Launch date | Q3'20 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Bracket height | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vertiv Liebert IntelliSlot RDU120 - Network Card, ...
Shop NowHPE Broadcom BCM57416 Ethernet 10Gb 2-port BASE-T ...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ In...
Shop NowBroadcom BCM957412A4120AC network card Internal 10...
Shop NowIntel E810-XXVDA2 f/ OCP 3.0 Internal Fiber
Shop NowONLINE USV-Systeme DW7SNMP30 network card Internal...
Shop NowVertiv IntelliSlot RDU101 Internal Ethernet 100 Mb...
Shop NowIntel X710T2LOCPV3G1P network card
Shop NowIntel E10G42BTDABLK network card Internal Fiber 10...
Shop NowIntel X710DA2 network card Internal Fiber 10000 Mb...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Intel E810-XXVDA2 Internal Fiber
£287.50
£239.58
|
ONLINE USV-Systeme DW7SNMP30 network c...
£254.08
£211.73
|
Bestseller
Intel X710DA2 network card Internal Fi...
£202.62
£168.85
|
Popular
Vertiv Liebert IntelliSlot Unity Card
£234.30
£195.25
|
Recommended
Broadcom BCM957412A4120AC network card...
£202.62
£168.85
|
New
Vertiv IntelliSlot RDU101 Internal Eth...
£245.92
£204.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E810XXVDA2G1P5
|
DW7SNMP30
|
X710DA2
|
IS-UNITY-SNMP
|
BCM957412A4120AC
|
RDU101
|
| Manufacturer |
Intel
|
ONLINE USV-Systeme
|
Intel
|
Vertiv
|
Broadcom
|
Vertiv
|
| Interface |
Fiber
|
Ethernet
|
Fiber
|
Ethernet
|
N/A
|
Ethernet
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
N/A
|
PCI Express
|
RJ-45
|
PCI Express
|
N/A
|