Intenso 3423490 memory card 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£4.10
£3.42
64GB, microSDXC, Class 10, UHS-1, U1, Premium
- Capacities: 16 GB I 32 GB I 2x 32 GB I 64 GB I 128 GB I 256 I 512 GB
- Speed Class: Class 10, U1
- Max. data transfer rates: Up to 90 MB/s
- Accessories: SD adapter
More Information
| Flash card type | MicroSDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 64 GB |
| SKU | 3423490 |
| EAN | 4034303019861 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
High performance data storage for memory-intensive content and apps
The microSDHC cards with high-speed UHS-1 standard are ideal for memory expansion of tablets and smartphones. Transfer rates of up to 90 MB/s can be achieved, so that videos, apps and other programs can be accessed in seconds. The memory cards with capacities of 16, 32, 64, 128, 256 and 512 GB offer sufficient space for memory-intensive apps and media files.
The microSDHC cards with high-speed UHS-1 standard are ideal for memory expansion of tablets and smartphones. Transfer rates of up to 90 MB/s can be achieved, so that videos, apps and other programs can be accessed in seconds. The memory cards with capacities of 16, 32, 64, 128, 256 and 512 GB offer sufficient space for memory-intensive apps and media files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, X-ray proof |
| Features | |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, X-ray proof |
| Technical details | |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Shock resistant, Temperature proof, X-ray proof |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 1 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Intenso 3423490 memory card 64 GB Micr...
£4.10
£3.42
|
Integral 16GB SDHC CL10 UHS 1 U1 80 MB/S
£5.62
£4.68
|
Intenso 3433470 memory card 16 GB Micr...
£4.24
£3.53
|
Integral 16GB MICRO SDHC UHS-1 U1 CL10...
£5.06
£4.22
|
Integral 16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 U...
£5.62
£4.68
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3423490
|
INSDH16G10-80U1
|
3433470
|
INMSDH16G-100V10
|
INSDH16G-100V10
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Integral
|
Intenso
|
Integral
|
Integral
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
SD
|
MicroSDHC
|
MicroSD
|
SD
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
N/A
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|