Jabra Evolve 30 II Replacement Headset Stereo
£56.44
£47.03
Evolve 30 II Replacement Headset Stereo
More Information
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Office/Call center |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 14401-21 |
| EAN | 5706991020465 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
One mono replacement headset for Jabra Evolve 30 II. The headset includes headband, ear cushion and 3.5mm jack.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Certification | CE, FCC, KCC, RCM |
| Cable length | 0.95 m |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, KCC, RCM |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 0.95 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 7000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 142.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package weight | 140 g |
| Quantity | 1 |
| Travel pouch | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Travel pouch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, KCC, RCM |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 226 mm |
| Master (outer) case length | 564 mm |
| Master (outer) case height | 496 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.95 kg |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Travel pouch | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
JPL Icon 110-UB3 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowJPL Icon 120-UB4 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowSamsung Galaxy SM-R420NZAAEUE headphones/headset T...
Shop NowPort Designs PORT Connect Pro Lite 200 Headset Wir...
Shop NowPort Designs PORT Connect Pro Lite 250 Headset Wir...
Shop NowPort Designs PORT Connect Walker Pro Headset Wirel...
Shop NowJabra EVOLVE 30 II UC Mono
Shop NowJabra Evolve 20SE UC Mono
Shop NowLindy NC-60 Wired Active Noise Cancelling Headphon...
Shop NowSandberg Wireless Office Headset Pro
Shop NowLogitech G G432 Gaming Headset
Shop NowHP Poly EncorePro 510 Monaural Headset +Quick Disc...
Shop NowASUS TUF Gaming H3 Headset Wired Head-band Black, ...
Shop NowRazer Blackshark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowV7 HB605M headphones/headset Wireless Handheld Off...
Shop NowProXtend Sonnet Headset Wireless Head-band Calls/M...
Shop NowJabra Evolve2 30 USB-C, MS Mono
Shop NowAndrea Communications ANR-950 Headphones Head-band...
Shop NowEPOS ADAPT 135T USB-C II
Shop NowEPOS ADAPT 130 USB II
Shop NowEPOS ADAPT 135T USB II
Shop NowEPOS IMPACT SC 230 USB MS II
Shop NowEPOS ADAPT 130 USB-C II
Shop NowEPOS ADAPT 135 USB II
Shop NowEPOS ADAPT 135 USB-C II
Shop NowEPOS ADAPT 165 USB-C II
Shop NowJPL Commander-PM V2 Headset Wired Head-band Office...
Shop NowJPL Commander-PB V2 Headset Wired Head-band Office...
Shop NowEPOS IMPACT SC 260
Shop NowRazer BlackShark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowASUS TUF Gaming H1 Wireless Headset Head-band USB ...
Shop NowSandberg Wireless Headset ANC FlexMic
Shop NowHoneywell MBL-HDST-USBC headphones/headset Wired E...
Shop NowTargus AEH104GL headphones/headset Wired & Wireles...
Shop NowBelkin SOUNDFORM Play Headset Wireless In-ear Call...
Shop NowJabra Engage 40 - USB-A UC Stereo
Shop NowBelkin SOUNDFORM Flow Headset Wireless In-ear Call...
Shop NowRazer Blackshark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowLogitech H390 USB Computer Headset
Shop NowYealink BH71 Headset
Shop NowRazer Kraken V3 X Headset Wired Head-band Gaming U...
Shop NowOur Pure Planet Platinum True Wireless EarPods
Shop NowLindy BNX-60XT Wireless Active Noise Cancelling He...
Shop NowLogitech Zone Learn
Shop NowJPL JPL-501S-PM Headset Wired Head-band Office/Cal...
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB-A, UC Mono
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB-A, MS Mono
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB-C, MS Mono
Shop NowJabra Evolve2 40 SE USB-C, MS Mono
Shop NowSandberg Wireless Headset ANC+ENC Pro
Shop NowTrust GXT 490 FAYZO over-ear 7.1 USB-gamingheadset...
Shop NowCreative Labs EF1081 Headset Wireless Ear-hook USB...
Shop NowLindy BNX-60 Wireless Active Noise Cancelling Head...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.0 CO...
Shop NowHP Poly Blackwire 3215 Monaural USB-C Headset +3.5...
Shop NowHP Poly Blackwire 5210 Monaural USB-C Headset +3.5...
Shop NowUrban Factory MOVEE COMFORT: CIRCUM BLUETOOTH HEAD...
Shop NowUrban Factory MOVEE MAX: BLUETOOTH 5.2 HEASDET WIT...
Shop NowHP Poly EncorePro 320 Stereo USB-A Headset TAA
Shop NowHP Poly EncorePro 310 Monaural USB-A Headset TAA
Shop NowHP Poly EncorePro 525 USB-A Stereo Headset
Shop NowHP Poly EncorePro 515 Microsoft Teams Certified Mo...
Shop NowHP Poly Blackwire C3215 Monaural Headset +Carry Ca...
Shop NowHP Poly Poly Blackwire C3225 Stereo USB-C Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3325 Stereo USB-C Headset +3.5mm...
Shop NowTrust GXT 491 Fayzo Headset Wired & Wireless Head-...
Shop NoweSTUFF GLB240400 headphones/headset Wired Head-ban...
Shop NowYealink BH70 Mono Teams USB-A Headset
Shop NowNothing Ear (a) Headset True Wireless Stereo (TWS)...
Shop NowTurtle Beach Stealth 500 Black PC Wireless Gaming ...
Shop NowLogitech 981-001407 headphones/headset Wireless He...
Shop NowLenovo Wireless VoIP Headset Head-band Office/Call...
Shop NowLogitech Zone 305
Shop NowHP Poly EncorePro HW710 Single Ear Headset +Carry ...
Shop NowEPOS IMPACT 430T, USB C
Shop NowEPOS IMPACT 460
Shop NowSamsung Galaxy Buds3
Shop NowSamsung Galaxy Buds3
Shop NowLenovo 4XD1Q30302 headphones/headset Wireless Head...
Shop NowLogitech H570e Headset Wired Head-band Office/Call...
Shop NowASUS TUF Gaming H1 Gen II Headset Wired Head-band ...
Shop NowYealink BH70 Mono Teams USB-C/A Headset
Shop NowBelkin AUD008HQSA headphones/headset Wireless Head...
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB C/A UC Mono Headset Wired ...
Shop NowJabra Evolve2 30 SE Headset Wired Head-band Office...
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB C/A MS Mono Headset Wired ...
Shop NowJabra Evolve 30 II Headset Wired Head-band Office/...
Shop NowTrust Ayda Headset Wired & Wireless Head-band Call...
Shop NowYealink UH48 Dual Teams USB-C/A Headset
Shop NowYealink UH48 Dual UC USB-C/A Headset
Shop NowRazer Blackshark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowRazer Blackshark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowRazer Blackshark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowRazer Blackshark V2 X Headset Wired Head-band Gami...
Shop NowXiaomi Redmi Buds 6 Pro Headset Wireless In-ear Ca...
Shop NowJabra Evolve2 40 SE Headset Wired Head-band Calls/...
Shop NowJabra Evolve2 40 SE Headset Wired Head-band Office...
Shop NowLogitech H390 USB Headset Wired Head-band Calls/Mu...
Shop NowYealink UH46 Mono Teams USB-C/A Headset
Shop NowHyperX Cloud Stinger II - Wired Headset - PlayStat...
Shop NowHyperX Cloud III - Gaming Headset (Black)
Shop NowHyperX Cloud Mini - Wireless Gaming Headset (Black...
Shop NowHyperX CloudX Stinger 2 Core Gaming Headsets Xbox ...
Shop NowDELL WH1022 Headset Wired Head-band Calls/Music US...
Shop NowSkullcandy Hesh ANC Headphones Wired & Wireless He...
Shop NowASUS ROG Cetra II Core Headset Wired In-ear Gaming...
Shop NowJLab JBuds Lux ANC Headset Wireless Head-band Call...
Shop NowJLab JBuds Lux ANC Headset Wireless Head-band Call...
Shop NowJLab JBuds Lux ANC Headset Wireless Head-band Call...
Shop NowLindy L118 Wireless Noise Cancelling Headset & Cha...
Shop NowASTRO Gaming A10
Shop NowJabra BIZ 2300 Mono, NC
Shop NowLindy BNX-60 Wireless Active Noise Cancelling Head...
Shop NowJabra EVOLVE 30 II UC Stereo
Shop NowHP Poly EncorePro 520 Binaural Headset +Quick Disc...
Shop NowEPOS ADAPT 160 USB II
Shop NowEPOS ADAPT 160T USB II
Shop NowDELL Pro Plus Wired ANC Headset - WH5024
Shop NowJPL JPL-502S-USB Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowDELL Pro Wired Headset - WH3024
Shop NowJabra Evolve2 40 SE Headset Wired Head-band Calls/...
Shop NowYealink UH44 Dual Teams USB-C/A Headset
Shop NowRazer Kraken Kitty V3 X Headset Wired Head-band Ga...
Shop NowJabra BIZ 2300 Duo, NC
Shop NowJabra BIZ 1500 Duo QD EMEA
Shop NowEPOS IMPACT SC 75 USB MS
Shop NowEPOS ADAPT 165T USB-C II
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB-A, MS Stereo
Shop NowJabra Evolve2 30 SE USB-A, UC Stereo
Shop NowHP Poly Blackwire 5220 Stereo USB-C Headset +3.5mm...
Shop NowHP Poly Blackwire 5210 Monaural USB-C Headset +3.5...
Shop NowHP Poly Blackwire 3325 Stereo Microsoft Teams Cert...
Shop NowEPOS IMPACT 460T
Shop NowJabra Evolve2 30 - SE Headset Wired Head-band Offi...
Shop NowJabra Evolve 30 II Headset Wired Head-band Office/...
Shop NowHP Poly Poly Blackwire 3225 Stereo USB-A Headset
Shop NowJabra EVOLVE 30 II MS Stereo
Shop NowDELL Stereo Headset – WH1022
Shop NowJabra Evolve2 40 SE Headset Wired Head-band Calls/...
Shop NowJabra BIZ 1500 Duo USB
Shop NowHP Poly Blackwire 5220 Stereo USB-C Headset +3.5mm...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Jabra Evolve 30 II Replacement Headset...
£56.44
£47.03
|
Popular
Logitech USB Headset Stereo H650e
£55.44
£46.20
|
New
Jabra BIZ 2300 Mono, NC
£73.78
£61.48
|
Recommended
Lindy BNX-60 Wireless Active Noise Can...
£67.57
£56.31
|
Bestseller
Jabra BIZ 1500 Duo QD EMEA
£46.36
£38.63
|
Jabra BIZ 1500 Duo USB
£60.06
£50.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14401-21
|
981-000519
|
2303-820-104
|
73136
|
1519-0154
|
1559-0159
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Logitech
|
Jabra
|
Lindy
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Built-in microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|