Jabra Speak 410 MS
£84.53
£70.44
Speak 410 MS
- Crystal-clear sound for efficient meetings with the omni-directional microphone
- Set up your meeting in seconds with this user-friendly UC-compatible speakerphone
- Hold meetings wherever you go with a compact, portable design featuring simple plug-and-play connectivity
- Ideal for in-room coverage for up to 4 people with 360 degree voice pick up from the omni-directional microphone
- Certified Skype for Business for quick and simple plug-and-play, straight out of the box
- Slim and compact design with integrated USB cable management for quick setup and a protective travel case.
- Plug-and-play functionality allows for easy connectivity to all PCs.
- Outstanding sound quality with HD Voice allows you to have vibrant conversations at both ends of the line.
- Omni-directional microphones pick up sounds from every angle and make sure everyone is heard.
- Built-in 3.5 mm headset port allows you to connect any headset directly for private calls.
More Information
Reasons To Buy
Crystal clear sound for efficient meetings
Ensure everyone is heard with omni-directional microphone
Set up your meeting in seconds
User-friendly and compatible with all leading UC platforms
Hold meetings wherever you go
Compact portable design with simple plug-and-play connectivity
Description
The Speak 410 is the easy-to-use personal conference call speakerphone with simple USB connectivity for efficient UC meetings whenever and wherever you need them. Comes with a protective neoprene pouch to keep it scratch-free and ideal for travelling.
Engineered to simply deliver great sound, the Speak 410 is for those looking for an easy-to-use personal conference call speakerphone in a compact and portable design. Connects via USB and offers crystal-clear sound for up to four in-room attendees. With an omni-directional microphone, everyone experiences clear sound.
Engineered to simply deliver great sound, the Speak 410 is for those looking for an easy-to-use personal conference call speakerphone in a compact and portable design. Connects via USB and offers crystal-clear sound for up to four in-room attendees. With an omni-directional microphone, everyone experiences clear sound.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 132.5 mm |
| Package height | 45.5 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 180.3 g |
| Cable length | 0.9 m |
| LED indicators | Yes |
| Maximum operating distance | 1.5 m |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black |
| Auto | No |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KCC, REACH, RoHS |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.9 m |
| Control type | Buttons |
| LED indicators | Yes |
| Maximum operating distance | 1.5 m |
| Echo cancellation | Yes |
| Device type | Universal |
| Product colour | Black |
| Auto | No |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Portable | Yes |
| Loudspeakers | |
| Frequency range | 250 - 14000 Hz |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone frequency | 150 - 6500 Hz |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 2.0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), KCC, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Weight | 180.3 g |
| Height | 33 mm |
| Depth | 120 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 132.5 mm |
| Package height | 45.5 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package weight | 180.3 g |
| Packaging content | |
| Storage pouch | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Yealink CP900 Teams Edition speakerphone Universal...
Shop NowDELL SL525 speakerphone Universal Black
Shop NowYealink SP96 with Dongle USB-C/A Speakerphone
Shop NowYealink SP96 USB-C/A Speakerphone
Shop NowYealink CP700 Teams Edition + BT50 speakerphone Un...
Shop NowJabra Speak 510+ UC
Shop NowLenovo 4XD1C82055 speakerphone PC USB Type-C Black
Shop NowJabra Speak2 40 UC, Dark Grey
Shop NowJabra Speak2 55 UC, Dark Grey
Shop NowJabra Speak2 40 MS Teams, Dark Grey
Shop NowEPOS EXPAND 20
Shop NowJabra Speak2 55 MS Teams, Dark Grey
Shop NowDELL Mobile Adapter Speakerphone- MH3021P
Shop NowJabra Speak 510 UC
Shop NowJabra Speak 510 MS
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Jabra Speak 410 MS
£84.53
£70.44
|
Bestseller
Jabra Speak 510 MS
£82.91
£69.09
|
Hot Product
Jabra Speak 510 UC
£82.91
£69.09
|
Popular
Jabra Speak 510+ MS
£102.50
£85.42
|
New
Jabra Speak 510+ UC
£102.50
£85.42
|
DELL Mobile Adapter Speakerphone- MH30...
£71.88
£59.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7410-109
|
7510-109
|
7510-209
|
7510-309
|
7510-409
|
DELL-MH3021P
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
DELL
|
| Interface |
USB 2.0
|
USB/Bluetooth
|
USB/Bluetooth
|
USB/Bluetooth
|
USB/Bluetooth
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired
|
| Device type |
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|