JPL BL-01+P Cable
£8.58
£7.15
U10P Equivalent / PLX QD
- Plantronics compatible Quick Disconnect – RJ11
- 85cm – 2m coiled cable
- Compatible with most Analogue telephones
- Compatible with JPL and Plantronics QD corded Headsets
- The Plantronics compatible Quick Disconnect (QD) capability allows the headset to detach without losing the call
More Information
| Product type | Cable |
|---|---|
| SKU | 575-099-001 |
| EAN | 5060126951759 |
| Manufacturer | JPL |
| Availability | Y |
Description
Standard RJ11 to PLX QD
Quick Disconnect cable required for telecom headsets to enable direct connection to most standard telephone system handsets.
Compatible with JPL and Plantronics QD Corded Headsets
Quick Disconnect cable required for telecom headsets to enable direct connection to most standard telephone system handsets.
Compatible with JPL and Plantronics QD Corded Headsets
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cable |
| Cable length | 2 m |
| Package type | Polybag |
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Compatibility | JPL, Plantronics QD |
| Control type | Rotary, Buttons |
| Country of origin | China |
| Coiled cable | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Cable |
| Cable length | 2 m |
| Package type | Polybag |
| Brand compatibility | Any brand |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Compatibility | JPL, Plantronics QD |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| Connector 1 | QD |
| Connector 2 | RJ-11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Weight | 56 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
V7 CHCRDL headphone/headset accessory Headset stan...
Shop NowJPL A-01 USB adapter
Shop NowAvid 5ADP-FISHBO-NE headphone/headset accessory In...
Shop NowHP Poly Leatherette Ear Cushion Kit
Shop NowHP Poly Voyager 5200 Small Eartips and Foam Covers...
Shop NowHP Poly Voyager 5200 Medium Eartips and Foam Cover...
Shop NowHP Poly EncorePro HW510/520 Foam Ear Cushions (2 P...
Shop NowHP Poly Ear Cushion Kit
Shop NowHP Poly Blackwire C310/320 Foam Ear Cushions (2 Pi...
Shop NowMicrosoft 8SC-00002 headphone/headset accessory US...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
JPL BL-01+P Cable
£8.58
£7.15
|
V7 CHCRDL headphone/headset accessory...
£2.98
£2.48
|
Hot Product
Microsoft 8SC-00002 headphone/headset...
£3.96
£3.30
|
JPL A-01 USB adapter
£2.98
£2.48
|
Popular
EPOS HZP 32
£2.87
£2.39
|
Bestseller
HP Poly Blackwire 600/700 Leatherette...
£2.45
£2.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
575-099-001
|
CHCRDL
|
8SC-00002
|
575-371-001
|
1000799
|
85S18AA
|
| Manufacturer |
JPL
|
V7
|
Microsoft
|
JPL
|
EPOS
|
HP Poly
|
| Product type |
Cable
|
Headset stand
|
USB receiver
|
USB adapter
|
Ear pad
|
N/A
|