LaCie d2 Professional external hard drive 10 TB 7200 RPM USB Type-C 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£397.32
£331.10
d2 Professional, 10 TB, 7200 RPM, 240 MB/s, USB 3.1 C, 188.5x60x130 mm
- USB-C connector for next-generation computers
- Up to 10 TB of capacity to help protect massive photo libraries, video footage, and files
- Speeds of up to 240 MB/s for all your workflows
- Seagate BarraCuda Pro enterprise-class drive for industryleading performance and reliability
- USB 3.0 universal compatibility for Mac and PC
- Aluminium unibody for reduced noise and vibration
- Backed by industry-leading 5-year limited warranty with Rescue
- Data Recovery Services plan
- 1-month complimentary membership to Adobe® Creative Cloud® All Apps plan
More Information
| HDD capacity | 10000 GB |
|---|---|
| HDD speed | 7200 RPM |
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | STHA10000800 |
| EAN | 0763649127421 |
| Manufacturer | LaCie |
| Availability | Y |
Description
Reliably Capable.
Two decades, one purpose. Since 1997, LaCie d2 storage has been so dependable, so finely calibrated for high-bandwidth tasks, that creative pros have been able to focus entirely on what they do best: creating.
Tell Your Story. Your Way.
Turn your raw footage into flawless productions with a 1-month complimentary membership to Adobe® Creative Cloud® All Apps plan. Explore the entire collection of desktop and mobile apps—ranging from essentials like Adobe Photoshop CC and Premiere Pro CC to innovative new tools for photography, 3D compositing, and more.
Sure Performance.
Certain Reliability.
d2 Professional includes the standards which make this d2 a true professional solution: performance, universal compatibility, and the enhanced reliability of an enterprise-class drive all within an all-aluminum unibody enclosure.
Two decades, one purpose. Since 1997, LaCie d2 storage has been so dependable, so finely calibrated for high-bandwidth tasks, that creative pros have been able to focus entirely on what they do best: creating.
Tell Your Story. Your Way.
Turn your raw footage into flawless productions with a 1-month complimentary membership to Adobe® Creative Cloud® All Apps plan. Explore the entire collection of desktop and mobile apps—ranging from essentials like Adobe Photoshop CC and Premiere Pro CC to innovative new tools for photography, 3D compositing, and more.
Sure Performance.
Certain Reliability.
d2 Professional includes the standards which make this d2 a true professional solution: performance, universal compatibility, and the enhanced reliability of an enterprise-class drive all within an all-aluminum unibody enclosure.
Specifications
| Data transmission | |
|---|---|
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Hard drive | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 10 TB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 240 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Housing material | Aluminium |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | No |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Width | 60 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 188.5 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 240 mm |
| Cables included | USB, USB Type-C |
| Package width | 180 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB, USB Type-C |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 377 mm |
| Master (outer) case length | 212 mm |
| Master (outer) case height | 495 mm |
| Master (outer) case net weight | 10.7 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Maximum data transfer rate | 240 Mbit/s |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iStorage diskAshur PRO2 diskAshur PRO² HDD 3TB | ...
Shop NowWestern Digital My Book external hard drive 14 TB ...
Shop NowDataLocker H350 Enterprise Portable EHDD USB3 1TB ...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 2TB FIPS ...
Shop NowSeagate Expansion STKP26000400 external hard drive...
Shop NowSeagate Expansion STKP16000400 external hard drive...
Shop NowSeagate One Touch Desktop external hard drive 2000...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0200HBK-EESN extern...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secure Portable ...
Shop NowLaCie d2 Professional external hard drive 16 TB 72...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 6TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 3TB | Secure Portable...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 1TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Green | Secure Portab...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 2TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Red | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 4TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 4TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 5TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Red | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 6TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 4TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Black | Secure Portab...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
LaCie d2 Professional external hard dr...
£397.32
£331.10
|
Popular
iStorage diskAshur DT² HDD 4TB | Secur...
£365.87
£304.89
|
Hot Product
iStorage diskAshur DT² HDD 6TB | Secur...
£470.26
£391.88
|
iStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secu...
£337.16
£280.97
|
Recommended
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£517.96
£431.63
|
iStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Se...
£469.92
£391.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STHA10000800
|
IS-DT2-256-4000-C-G
|
IS-DT2-256-6000-C-G
|
IS-DAP2-256-2000-C-G
|
IS-DT2-256-8000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-GN
|
| Manufacturer |
LaCie
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Green
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|