Western Digital My Book external hard drive 14 TB Micro-USB B 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£324.26
£270.22
My Book, 14 TB, USB 3.0, 139.3x49x170.6 m
- Auto backup with included WD Backup software and Time Machine compatibility
- Password protection with hardware encryption
- Included WD DiscoveryTM software for social media and cloud storage import
- Easy to use
- Trusted storage built with WD reliability
More Information
| HDD capacity | 14000 GB |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | WDBBGB0140HBK-EESN |
| EAN | 0718037873077 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | My Book |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Complete Backup
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music, and documents. The My Book desktop hard drive also works great with Acronis® True Image™ WD Edition software to schedule full system backups.
Password Protection
The My Book drive’s built-in 256-bit AES hardware encryption with WD Security™ tools helps keep your content private and safe. Just activate password protection and set your own personalized password.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD’s demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
Watch the Power of My Book Come to Life
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
Do More With Discovery
Included WD Discovery™ software connects to popular social media and cloud storage services, like Facebook, Dropbox, and Google Drive™. Import your photos, videos, and docs to the My Book drive to help preserve your online life. WD Discovery can also be used to manage your drive with WD Drive Utilities.
Easy To Use
My Book desktop storage is ready to use out of the box so you can start transferring files, saving your memories and backing up right away. It comes with all the software you need to help protect your data, including WD Backup and WD Security software and is compatible with Time Machine.
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music, and documents. The My Book desktop hard drive also works great with Acronis® True Image™ WD Edition software to schedule full system backups.
Password Protection
The My Book drive’s built-in 256-bit AES hardware encryption with WD Security™ tools helps keep your content private and safe. Just activate password protection and set your own personalized password.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD’s demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
Watch the Power of My Book Come to Life
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
Do More With Discovery
Included WD Discovery™ software connects to popular social media and cloud storage services, like Facebook, Dropbox, and Google Drive™. Import your photos, videos, and docs to the My Book drive to help preserve your online life. WD Discovery can also be used to manage your drive with WD Drive Utilities.
Easy To Use
My Book desktop storage is ready to use out of the box so you can start transferring files, saving your memories and backing up right away. It comes with all the software you need to help protect your data, including WD Backup and WD Security software and is compatible with Time Machine.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Hard drive | |
| HDD capacity | 14 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Width | 49 mm |
| Depth | 139.3 mm |
| Height | 170.6 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Wi-Fi | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Secure Portab...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 1TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 2TB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 256...
Shop NowLaCie d2 Professional external hard drive 16 TB 72...
Shop NowiStorage diskAshur PRO2 diskAshur PRO² HDD 3TB | ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowDataLocker DL4 FE, 500GB HDD, FIPS 140-3 L3, AES 2...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 3TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Green | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Red | Secure Portable...
Shop NowLaCie d2 Professional external hard drive 10 TB 72...
Shop NowDataLocker H350 Enterprise Portable EHDD USB3 1TB ...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 2TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 4TB | Secure Portable...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0120HBK-EESN extern...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Red | Secure Portable...
Shop NowDataLocker H350 Basic Portable EHDD USB3 2TB FIPS ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Secure Portabl...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secure Portable...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0140HBK-EESN extern...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 6TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secure Portable...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 3TB | Secure Portable ...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 4TB Green | Secure Portab...
Shop NowSeagate Expansion STKP26000400 external hard drive...
Shop NowiStorage diskAshur² HDD 3TB Black | Secure Portab...
Shop NowiStorage diskAshur DT² HDD 4TB | Secure Portable ...
Shop NowSeagate Expansion STKP10000400 external hard drive...
Shop NowSeagate One Touch Desktop external hard drive 2000...
Shop NowWestern Digital Elements WDBWLG0200HBK-EESN extern...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Western Digital My Book external hard...
£324.26
£270.22
|
Hot Product
iStorage diskAshur² HDD 2TB Black | Se...
£304.16
£253.47
|
Bestseller
iStorage diskAshur DT² HDD 4TB | Secur...
£350.63
£292.19
|
iStorage diskAshur² HDD 2TB Blue | Sec...
£311.52
£259.60
|
Recommended
iStorage diskAshur PRO² HDD 1TB | Secu...
£274.07
£228.39
|
Popular
iStorage diskAshur DT² HDD 6TB | Secur...
£470.26
£391.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBBGB0140HBK-EESN
|
IS-DA2-256-2000-B
|
IS-DT2-256-4000-C-G
|
IS-DA2-256-2000-BE
|
IS-DAP2-256-1000-C-G
|
IS-DT2-256-6000-C-G
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|