Lindy 0.5m High Speed HDMI Cable, Black Line
£3.16
£2.63
0.5m High Speed HDMI Cable, Black Line
- Entry level High Speed HDMI 2.0 cable for home and small office applications
- Supports UHD resolutions up to 4096x2160@60Hz 4:4:4 8bit
- Robust PVC housing, nickel connectors, gold flashed contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant copper coated steel 30AWG conductors
- HDMI 2.0 compliant: 3D, 4K, 18Gbps, HEC, ARC, CEC, Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio; 10 year warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 36470 |
| EAN | 4002888364706 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
Description
From the lines cable connectivity concept developed by Lindy, Black Line High Speed HDMI cables are fully featured, entry level high resolution connection solutions, perfect for home and small office use.
Black Line High Speed HDMI cables feature triple shielded construction with 30AWG copper coated steel conductors for premium performance and corrosion resistance. Nickel connectors and gold flashed contacts maintain signal integrity and reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:4:4 8bit are supported. Black Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
The HDMI 2.0 specification is supported for 18Gbps bandwidth capacity in cable lengths up to 15m.
Black Line HDMI cables are available in lengths from 0.5m to 15m.
Black Line High Speed HDMI cables feature triple shielded construction with 30AWG copper coated steel conductors for premium performance and corrosion resistance. Nickel connectors and gold flashed contacts maintain signal integrity and reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:4:4 8bit are supported. Black Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
The HDMI 2.0 specification is supported for 18Gbps bandwidth capacity in cable lengths up to 15m.
Black Line HDMI cables are available in lengths from 0.5m to 15m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Colour depth | 8 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper-clad steel (CCS) |
| AWG wire size | 30 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Colour sampling | 4:4:4 |
| Bending radius (min) | 6 cm |
| Contact material | Phosphor bronze |
| Connector material | Nickel |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Shield material | Aluminium |
| Nominal attenuation | 300kHz-825MHz 5dB, 825MHz-2.475GHz 5dB, 2.475GHz-4.125GHz 12dB, 4.125GHz-5.1GHz 20dB |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 6 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 19.2 x 34.1 x 10.6 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 19.2 x 34.1 x 10.6 mm |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ALOGIC High Speed HDMI Cable with Ethernet Ver 2.0...
Shop NowLindy 0.5m Gold HDMI cable HDMI Type A (Standard) ...
Shop NowHama High-Speed HDMI Cable, 4K, Plug - Plug, Ether...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 2m, Su...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 1.5m, ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 3m, Su...
Shop NowStarTech.com 1.6ft (50cm) Premium Certified High S...
Shop NowALOGIC HDMI Cable with 4K Support - 2 m
Shop NowCables Direct CDLHD-000A HDMI cable 0.35 m HDMI Ty...
Shop NowLogiLink CH0100 HDMI cable 1 m HDMI Type A (Standa...
Shop NowLogiLink CH0101 HDMI cable 2 m HDMI Type A (Standa...
Shop NowLogiLink CH0005 HDMI cable 0.5 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 1m, Ce...
Shop NowCables Direct 1m High Speed HDMI with Ethernet Cab...
Shop Nowconnektgear 2m HDMI V2.0 4K UHD Extension Cable - ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet connection c...
Shop NowBelkin High Speed HDMI 1m HDMI cable HDMI Type A (...
Shop NowStarTech.com 1m (3.3ft) Premium Certified High Spe...
Shop NowCables Direct 2m High Speed HDMI with Ethernet Cab...
Shop NowALOGIC HDMI Cable with 4K Support - 1m
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet - CL3 r...
Shop NowManhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethernet, 1.8m, ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet connection c...
Shop NowLindy 1m 8K60Hz HDMI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct 77HDMI-050 HDMI cable 5 m HDMI Type ...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) Slim HDMI 2.0 Cable, Flexibl...
Shop NowLindy 3m High Speed HDMI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cable HDMI Type ...
Shop NowManhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethernet, 3m, Su...
Shop NowBelkin High Speed HDMI 2m HDMI cable HDMI Type A (...
Shop Nowconnektgear 2m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - ...
Shop NowLindy 1m High Speed HDMI Cable, Black Line
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 0.5m High Speed HDMI Cable, Blac...
£3.16
£2.63
|
Cables Direct 3m HDMI, M - M HDMI cabl...
£2.93
£2.44
|
New
Belkin High Speed HDMI 1m HDMI cable H...
£7.43
£6.19
|
Hot Product
Belkin High Speed HDMI 2m HDMI cable H...
£8.35
£6.96
|
Popular
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable, 3m, Suit...
£2.92
£2.43
|
Recommended
Manhattan HDMI 4K@30Hz Cable with Ethe...
£2.80
£2.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36470
|
99HDHS-103
|
HDMI0018G-1M
|
HDMI0018G-2M
|
306126
|
323222
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Belkin
|
Belkin
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|