Lindy 2m DVI-D Dual Link Cable, Black Line
£9.37
£7.81
2m DVI-D Dual Link Cable, Black Line
- Entry level DVI-D Dual Link cable for home and small office applications
- Supports DVI resolutions up to 2560x1600@60Hz and HDTV resolutions up to 1080p
- Robust PVC housing, nickel connectors, 24K gold plated contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant tinned copper 28AWG conductors
- 10 year warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DVI-D |
| SKU | 36252 |
| EAN | 4002888362528 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
Description
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Black Line DVI-D Dual Link cables are fully featured, entry level high resolution connection solutions, perfect for connecting PCs to monitors.
Black Line DVI-D Dual Link cables feature triple shielded construction with 28AWG tinned copper conductors for performance and corrosion resistance. Nickel connectors and 24K gold plated contacts maintain signal integrity and reliability.
The tough PVC housing incorporates an integrated finger grip for easy installation. Large thumb screws allow the connector to be tightened into place without the need for a screwdriver and a flexible strain relief prolongs cable life.
Black Line DVI-D Dual Link cables support resolutions up to 2560x1600@60Hz including HDTV resolutions up to 1080p.
Black Line DVI-D Dual Link cables are available in lengths of 0.5m to 5m.
Black Line DVI-D Dual Link cables feature triple shielded construction with 28AWG tinned copper conductors for performance and corrosion resistance. Nickel connectors and 24K gold plated contacts maintain signal integrity and reliability.
The tough PVC housing incorporates an integrated finger grip for easy installation. Large thumb screws allow the connector to be tightened into place without the need for a screwdriver and a flexible strain relief prolongs cable life.
Black Line DVI-D Dual Link cables support resolutions up to 2560x1600@60Hz including HDTV resolutions up to 1080p.
Black Line DVI-D Dual Link cables are available in lengths of 0.5m to 5m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DVI-D |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| AWG wire size | 28 |
| Dual Link DVI | Yes |
| Data transfer rate | 9.9 Gbit/s |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | REACH, UL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certificates | |
| Certification | REACH, UL |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct CDL-DVF02 DVI cable 2 m DVI-D Black
Shop NowCablenet 3m DVI-D 24+1 Dual Link 1080p Gold Male -...
Shop NowProXtend DVI-D 18+1 Cable 1M
Shop NowProXtend DVI-D 18+1 Cable 0.5M
Shop NowCablenet 1m DVI-D 24+1 Dual Link 1080p Gold Male -...
Shop NowCables Direct CDL-DV202 DVI cable 2 m DVI-D Black
Shop NowStarTech.com 2m DVI-D Single Link Cable - M/M
Shop NowProXtend DVI-D 18+1 Cable 3M
Shop NowLindy 1m DVI-D Dual Link Cable, Anthra Line
Shop NowDigitus DVI Connection Cable
Shop NowLindy 1m DVI-D Dual Link Cable, Black Line
Shop NowCables Direct CDL-DV06-3M DVI cable DVI-D Black
Shop NowLindy 2m DVI-D Single Link Cable, Black Line
Shop NowCablenet 2m DVI-D 24+1 Dual Link 1080p Gold Male -...
Shop NowLindy 3m DVI-D Single Link Cable, Black Line
Shop NowDigitus DVI Connection Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 2m DVI-D Dual Link Cable, Black...
£9.37
£7.81
|
New
Cables Direct DV-188/1.8 DVI cable 1.8...
£12.54
£10.45
|
Popular
Cables Direct CDL-DV06-3M DVI cable DV...
£12.31
£10.26
|
Recommended
Cables Direct CDL-DV202 DVI cable 2 m...
£12.02
£10.02
|
Cables Direct CDL-DVF02 DVI cable 2 m...
£11.71
£9.76
|
Bestseller
StarTech.com 3m DVI-D Dual Link Cable...
£10.02
£8.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36252
|
DV-188/1.8
|
CDL-DV06-3M
|
CDL-DV202
|
CDL-DVF02
|
DVIDDMM3M
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
2 x DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Male connector
|