Lindy DisplayPort 1.2 to HDMI 1.3 Converter
£7.81
£6.51
DisplayPort 1.2 to HDMI 1.3 Converter
- Converts a DisplayPort signal into HDMIandnbsp;
- Supports resolutions up to 1920x1080@60Hz
- Add an HDMI monitor as a secondary display
- Quick and simple Plug and Play installation
- 2 year warranty
More Information
Description
The Lindy DisplayPort 1.2 to HDMI Converter is ideal for connecting a DisplayPort equipped source such as a PC or laptop to an HDMI monitor or HDTV. It supports high definition video resolutions up to 1920x1080@60Hz and allows Audio pass-through if supported by the video source.
The converter can also be used to add another display to extend the available desktop workspace and increase productivity. Internal copper shielding provides enhanced reliability and compatibility. The converter is also ideally suited for travelling due to its compact, lightweight form factor and convenient Plug and Play installation.
The converter can also be used to add another display to extend the available desktop workspace and increase productivity. Internal copper shielding provides enhanced reliability and compatibility. The converter is also ideally suited for travelling due to its compact, lightweight form factor and convenient Plug and Play installation.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Chipset | NXP PTN3361 |
| HDMI version | 1.3a |
| DisplayPort version | 1.1 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Data transfer rate | 4.45 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| HDCP | Yes |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDCP version | 1.4 |
| Bend radius (min) | 6.5 cm |
| Connector housing material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 6.5 mm |
| Weight | 36 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 44 g |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 21.9 x 40 x 11.4 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 20 x 36 x 11 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 44 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan USB-C to HDMI Cable, 4K@30Hz, 2m, Black,...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowLogiLink CV0137 video cable adapter 1.8 m Mini Dis...
Shop NowCables Direct CDL-DV006CAB video cable adapter 0.1...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to VGA Female
Shop NowHypertec 127376-HY video cable adapter DVI-D Mini ...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct HDHDPORT-VGA-2M video cable adapter ...
Shop NowLindy 3m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB022 video cable adapter ...
Shop NowLindy 2m Mini DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop NowLindy 0.5m DisplayPort to HDMI 10.2G Cable
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowHypertec 128002-HY video cable adapter 2 m Display...
Shop NowV7 V7UCVGA-2M video cable adapter VGA (D-Sub) USB ...
Shop NowCablenet 2m Mini DisplayPort Male - DVI 24+1 Male ...
Shop NowCablenet 2m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCablenet 3m Mini DisplayPort Male - HDMI 1.4b Male...
Shop NowCablenet 15cm DisplayPort Male 1.2 - VGA 1080p 60H...
Shop NowCablenet 1m Gold HDMI 1.4b Male - DVI-D Male 1080p...
Shop NowCablenet 20cm Mini DisplayPort Male - HDMI 1.4b 4K...
Shop NowCablenet 15cm DisplayPort Male 1.2 - HDMI 1.4b 108...
Shop NowALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Adapter...
Shop NowCables Direct HDMINIDP-HDMI-3M video cable adapter
Shop NowCables Direct Mini DP/HDMI 2m Mini DisplayPort Bla...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Cable – Male ...
Shop NowAxagon RVD-HI14C2 DisplayPort -> HDMI 1.4 cable 1....
Shop NowLogiLink CV0045A video cable adapter 0.15 m White
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop Nowconnektgear HDMI to VGA Active Adapter - Male to F...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to DVI Adapter - Min...
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowLogiLink CV0036A video cable adapter 0.1 m Mini Di...
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 5m DisplayPort Bl...
Shop NowCables Direct Display Port/HDMI, 3m DisplayPort Bl...
Shop NowManhattan HDMI to VGA (with Audio) Converter cable...
Shop NowLogiLink CV0036B video cable adapter 0.15 m Mini D...
Shop NowLogiLink HDMI>DVI-D 3m Black
Shop NowLogiLink CHB3102 video cable adapter 2 m HDMI DVI-...
Shop NowCables Direct DisplayPort - VGA, 1m VGA (D-Sub) Bl...
Shop NowManhattan DisplayPort to VGA HD15 Converter Cable,...
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Shop NowLindy 1m DisplayPort to VGA Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable - Mini DP to HDM...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable - 1m
Shop NowALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Active ...
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Cable – Male ...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to DVI Adapter – Mal...
Shop NowALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable - 3m
Shop NowStarTech.com 3m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to DVI Adapter - Min...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter, DP - HDMI
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter Cable
Shop NowDigitus Mini DisplayPort - HDMI Adapter / Converte...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) USB C to DisplayPort 1.4 Cab...
Shop NowV7 USB-C male to HDMI female Adapter Black
Shop Nowconnektgear USB 3.1 Type C to DP Active 4K Adapter...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowCables Direct Display Port - VGA m/f 0.15 m VGA (D...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB011 video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowStarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video Cable Adapter...
Shop NowCablenet 2m DisplayPort Male 1.2 - HDMI 1.4b 1080p...
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop Nowi-tec HDMI to VGA Cable Adapter
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com DisplayPort to DVI Adapter - DisplayP...
Shop NowHP HDMI to VGA Adapter
Shop NowDELL HDMI to VGA Adapter
Shop NowLenovo HDMI / VGA 0.2 m Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lindy DisplayPort 1.2 to HDMI 1.3 Conv...
£7.81
£6.51
|
Recommended
Cables Direct HDHDPORT-VGA-2M video ca...
£11.66
£9.72
|
Hot Product
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.86
£5.72
|
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£7.25
£6.04
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
£9.10
£7.58
|
Bestseller
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£8.41
£7.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
41005
|
HDHDPORT-VGA-2M
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
MDP2DVI
|
HDDVIMF8IN
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
HDMI
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
HDMI
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-I
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|