Lindy USB to Serial Converter Lite
£9.79
£8.16
USB to Serial Converter Lite
- Connects to any standard serial device via USB Type A
- 9 Way D Male to USB A Male connectors
- Plug and Play - USB bus-powered with no external power supply required
- Compatible with Windows and Mac Operating Systems
More Information
Description
The Lindy USB to Serial Converter Lite allows the user to easily connect peripheral devices featuring 9 Way Serial RS232 to a USB Type A port.
With both USB Type A and serial connectors, this device is a perfect solution for connecting legacy RS232 equipment such as barcode scanners and industrial devices to notebooks and Macbooks, in retail and IT scenarios.
This converter is compatible with both Windows and Mac operating systems and as it is USB bus-powered, it can be installed quickly and simply with no need for additional power supplies.
With both USB Type A and serial connectors, this device is a perfect solution for connecting legacy RS232 equipment such as barcode scanners and industrial devices to notebooks and Macbooks, in retail and IT scenarios.
This converter is compatible with both Windows and Mac operating systems and as it is USB bus-powered, it can be installed quickly and simply with no need for additional power supplies.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Weight | 70 g |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH |
| Compatible products | USB Type A equipped computers |
| Connector 2 | RS-232 |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Product colour | Grey, Transparent |
| Cable length | 1.5 m |
| Package width | 174 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| Weight | 70 g |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH |
| Compatible products | USB Type A equipped computers |
| Connector 2 | RS-232 |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Product colour | Grey, Transparent |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector housing material | Plastic |
| Bandwidth | 128 Kbit/s |
| Bandwidth | 12 MB/s |
| Chipset | PL2303RA |
| Packaging data | |
| Package weight | 129 g |
| Package depth | 194 mm |
| Package width | 174 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 70 g |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 33 x 60 x 16 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 15 x 48 x 7 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect SCSEHN3 serial cable Grey 3 m DB-9
Shop NowMicroconnect SCSEHN3B serial cable Black 3 m DB9 M...
Shop NowMicroconnect IBM029B serial cable Black 3 m DB9 DB...
Shop NowMicroconnect IBM029-2 serial cable Grey 1.8 m DB25...
Shop NowMicroconnect MODGR2 serial cable White 2 m DB25
Shop NowMicroconnect SCSEHH2 serial cable White 1.8 m DB9 ...
Shop NowMicroconnect SCSEHH3 serial cable White 3 m DB9 M
Shop NowLindy 2m Serial Null Modem/Data Transfer Cable (9D...
Shop NowMicroconnect IBM029B-1,8 serial cable Black 1.8 m ...
Shop NowCablenet 10m RS232 Serial DB9 Male - Female All Li...
Shop NowMicroconnect IBM029 serial cable Grey 3 m DB-9 DB-...
Shop NowMicroconnect SCSEHN5 serial cable Grey 5 m DB-9
Shop NowManhattan USB-A to Serial Converter cable, 1.8m, M...
Shop NowMicroconnect SCSEHN2 serial cable Grey 1.8 m DB-9
Shop NowMicroconnect SCSENN2 serial cable White 1.8 m DB9 ...
Shop NowDigitus Datatransfer extension cable, D-Sub9/M - D...
Shop NowMicroconnect SCSENN3N serial cable White 3 m DB9
Shop NowLindy 3m Serial Extension Cable (9DM/9DF)
Shop NowManhattan USB-A to Serial Converter cable, 45cm, M...
Shop NowMicroconnect SCSENN2N serial cable White 1.8 m DB9
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy USB to Serial Converter Lite
£9.79
£8.16
|
New
Lindy 3m Serial Extension Cable (9DM/9...
£10.04
£8.37
|
Popular
Microconnect SCSENN2 serial cable Whit...
£11.96
£9.97
|
Microconnect SCSEHH2 serial cable Whit...
£12.24
£10.20
|
Hot Product
Microconnect SCSENN3N serial cable Whi...
£12.68
£10.57
|
Recommended
Microconnect IBM029 serial cable Grey...
£13.37
£11.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42855
|
31520
|
SCSENN2
|
SCSEHH2
|
SCSENN3N
|
IBM029
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Lindy
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3m to 5m
|
| Product colour |
Grey
|
Grey
|
White
|
White
|
White
|
Grey
|
| Connector 1 |
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
DB-9
|
| Connector 2 |
RS-232
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
DB-25
|