LogiLink AU0031 serial cable Black USB Type-A DB-9
£28.06
£23.38
USB 2.0 to 2x Serial Adapter
More Information
| SKU | AU0031 |
|---|---|
| EAN | 4014619560318 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Now you can use your old hardware components again. With the USB to 2x Serial Adapter you can connect quickly and easily 2 components to your new computer. Supported are most of the serial modems, PDA’s mobile phones, digital cameras and card readers. Just connect it to the USB port and start using the items.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Package width | 201 mm |
| Package height | 33 mm |
| Features | |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 140 mm |
| Package width | 201 mm |
| Package height | 33 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy PC Back Plate Serial Adapter (9 Way D Male 1...
Shop NowCables Direct D25 serial cable Beige 10 m
Shop NowCables Direct D25-D25 serial cable 10 m
Shop NowMotorola CBL-58926-05 serial cable Black USB Type-...
Shop NowMicroconnect 68875 serial cable Transparent 1.5 m ...
Shop NowStarTech.com USB C to Serial Adapter Cable with CO...
Shop NowZebra CBA-R10-S07ZBR serial cable Black 2.13 m DB9...
Shop NowStarTech.com 1ft (30cm) USB to Serial Adapter Cabl...
Shop NowLindy USB to Serial RS422 Converter
Shop NowHoneywell CBL-020-300-C00-01 serial cable Black 3 ...
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) USB to Null Modem Serial Ada...
Shop NowLindy USB to Serial Converter with COM Retention
Shop NowLindy USB to 2 Port Serial Converter
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) 1-Port USB to Serial RS232...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
LogiLink AU0031 serial cable Black USB...
£28.06
£23.38
|
Popular
Microconnect SCSEHN30 serial cable Gre...
£25.52
£21.27
|
Hot Product
Lindy USB to Serial RS422 Converter
£30.48
£25.40
|
Lindy PC Back Plate Serial Adapter (9...
£23.62
£19.68
|
Bestseller
Lindy USB to 2 Port Serial Converter
£35.81
£29.84
|
New
Cables Direct D25 serial cable Beige 1...
£23.35
£19.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AU0031
|
SCSEHN30
|
42844
|
33135
|
42889
|
SL-110
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Microconnect
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Cables Direct
|
| Product colour |
Black
|
Grey
|
White
|
Grey
|
Silver
|
Beige
|
| Connector 1 |
USB Type-A
|
DB-9
|
N/A
|
DB-9
|
USB Type-A
|
N/A
|
| Connector 2 |
DB-9
|
DB-9
|
N/A
|
DB-9
|
DB-9
|
N/A
|