LogiLink Wrist Rest Gel Pad
£10.69
£8.91
Wrist rest gel pad, black
- Ergonomic wrist rest design conforms naturally to your hand and wrist movements for mouse use
- Gentle on wrist
- Decrease symptoms of fatigue
- Strong adhesive bottom for optimal steady
- Lightweight and durable
- Suitable for left and right-handed use
More Information
| SKU | ID0136 |
|---|---|
| EAN | 4052792040968 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
With the LogiLink wrist rest gel pad, you can now relax your hand at work. Thanks to the gel to fit the surface exactly on your wrist, so pain after too long working with the mouse is belonging to the past. On the bottom of the pad is a surface that is slip-resistant. It is compatible with all available mouse types such as ball, optical and laser mouse.
- Ergonomic wrist rest design conforms naturally to your hand and wrist movements for mouse use
- Gentle on wrist
- Decrease symptoms of fatigue
- Strong adhesive bottom for optimal steady
- Lightweight and durable
- Suitable for left and right-handed use
- Materials: Lycra cloth and silicon
- Dimension: 140 x 55 x 25 mm
- Color: Black
- Ergonomic wrist rest design conforms naturally to your hand and wrist movements for mouse use
- Gentle on wrist
- Decrease symptoms of fatigue
- Strong adhesive bottom for optimal steady
- Lightweight and durable
- Suitable for left and right-handed use
- Materials: Lycra cloth and silicon
- Dimension: 140 x 55 x 25 mm
- Color: Black
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Material | Spandex, Silicone |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Dimensions (WxDxH) | 140 x 55 x 25 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 25 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Technical details | |
| Material | Spandex, Silicone |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com Wrist Rest - Ergonomic - Sliding - Si...
Shop NowFellowes Keyboard Wrist Rest Breyta Compact Keyboa...
Shop NowFellowes Wrist Rest - Crystals Gel Wrist Rest with...
Shop NowFellowes Wrist Rest - Crystals Gel Wrist Rest with...
Shop NowStarTech.com Foam Keyboard Wrist Rest for Ergonomi...
Shop NowFellowes Keyboard Wrist Rest Breyta Compact Keyboa...
Shop NowFellowes Wrist Rest Breyta Palm Rest with Antibact...
Shop NowFellowes Wrist Rest Breyta Palm Rest with Antibact...
Shop NowLogiLink ID0044 wrist rest Nylon, Polyurethane, Si...
Shop NowFellowes Wrist Rest - Crystals Gel Wrist Rest with...
Shop NowKensington Foam Keyboard Wrist Rest Black
Shop NowFellowes Keyboard Wrist Rest - Crystals Gel Wrist ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink Wrist Rest Gel Pad
£10.69
£8.91
|
Hot Product
Fellowes Wrist Rest - Crystals Gel Wri...
£18.76
£15.63
|
Popular
Kensington Foam Keyboard Wrist Rest Bl...
£10.01
£8.34
|
Recommended
Fellowes Wrist Rest - Crystals Gel Wri...
£14.80
£12.33
|
Bestseller
Fellowes Keyboard Wrist Rest - Crystal...
£13.45
£11.21
|
New
Fellowes Wrist Rest - Crystals Gel Wri...
£14.80
£12.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ID0136
|
91177-72
|
62383
|
9112301
|
9112201
|
91477-72
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Fellowes
|
Kensington
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Product colour |
Black
|
Blue
|
Black
|
Black
|
Black
|
Purple
|