Microconnect MC-DP-HDMI-10004K DisplayPort cable 10 m Black
£33.95
£28.29
4K DisplayPort 1.4 - HDMI 2.0 Cable 10m
- Max. Resolution: 4K Ultra HD 2160p (60 Hz)
- Gold-Plated connectors
- Plug with lock for secure connections
- Signal Direction: DisplayPort to HDMI
- Support DisplayPort 1.2, backwards compatible with 1.1
More Information
| Connector 1 | DisplayPort |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| SKU | MC-DP-HDMI-10004K |
| EAN | 5704174833468 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
This high performance DisplayPort to HDMI digital HD cable enables you to convert DisplayPort signals to HDMI signals. It could be for transmitting HD video signals from a computer to a monitor with HDMI interface.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Package weight | 320 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 320 g |
| Weight | 250 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lindy 0.5m DisplayPort 1.4 Cable, Gold Line
Shop NowLindy 36520 DisplayPort cable 1 m Black
Shop NowLindy 36522 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) VESA Certified DisplayPort ...
Shop NowLindy 15m DisplayPort 1.1 Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 2m CROMO Mini DisplayPort Cable
Shop NowLindy 7.5m DisplayPort 1.2 Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 36521 DisplayPort cable 2 m Black
Shop NowDigitus DisplayPort Connection Cable
Shop NowLindy 1m DisplayPort 1.4 Cable, Gold Line
Shop NowLindy 36519 DisplayPort cable 5 m Black
Shop NowLindy 36518 DisplayPort cable 3 m Black
Shop NowLindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPort Cable, Wh...
Shop NowLindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 5m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo Line
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Microconnect MC-DP-HDMI-10004K Display...
£33.95
£28.29
|
New
Lindy 5m Mini DisplayPort to DisplayPo...
£28.42
£23.68
|
Recommended
Lindy 0.5m DisplayPort 1.4 Cable, Gold...
£36.12
£30.10
|
Hot Product
Lindy 5m DisplayPort 1.2 Cable, Cromo...
£28.54
£23.78
|
Popular
Lindy 1m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo...
£30.10
£25.08
|
Bestseller
Lindy 2m DisplayPort 1.4 Cable, Cromo...
£29.14
£24.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-DP-HDMI-10004K
|
41059
|
36290
|
36304
|
36301
|
36302
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
N/A
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|