Microconnect USBC-DC-5A-15V cable gender changer 5.5 x 2.5 mm Black
USB-C to DC 5,5*2,5mm 15V / 5A, 1,2m
  • Designed in Denmark
  • E-Mark Chipset
  • Aluminium plugs & Soft TPE cable
  • Power delivery cable
More Information
More Information
SKU USBC-DC-5A-15V
EAN 5715063042786
Description
Aluminium plugs & Soft TPE cable. With E-mark Chipset
Specifications
Ports & interfaces
Connector 25.5 x 2.5 mm
Connector 1USB C
Cable length1.2 m
Connector 2 genderMale
Connector 1 genderMale
Connector 2 form factorAngled
Connector 1 form factorStraight
Performance
Product colourBlack
Weight & dimensions
Weight100 g
Packaging data
Package weight110 g
Technical details
Product colourBlack
Cable length1.2 m
Design
Suggested Products
Cables Direct 3-6M3F cable gender changer 6.35mm 3...
Shop Now
Cables Direct 3R2-F cable gender changer 2xRCA Bla...
Shop Now
Cables Direct AD-311 cable gender changer PS/2 Ser...
Cables Direct AD-104 cable gender changer D25 Stai...
Cables Direct AD-312 cable gender changer PS/2 Ser...
Cables Direct AD-112 cable gender changer D15 LD S...
Cables Direct AD-421 cable gender changer DB9 HD15...
Cables Direct 3RY cable gender changer RCA 2xRCA B...
Cables Direct 3T2R cable gender changer 3.5mm 2x 3...
Cables Direct AD-122 cable gender changer D15 HD S...
Cables Direct 3-TOSFF cable gender changer Toslink...
Cables Direct AD-131 cable gender changer Mini Din...
Cables Direct AD-402 cable gender changer Serial (...
Cables Direct 3-6F3M cable gender changer 3.5mm 6....
Cables Direct AD-140 cable gender changer 40 Pin I...
Cables Direct AD-144 cable gender changer IDE (44-...
Cables Direct AD-310 cable gender changer Mini Din...
Cables Direct AD-404 cable gender changer Serial (...
Cables Direct BT-700 cable gender changer BT Plug ...
Cables Direct BT-600 cable gender changer BT Plug ...
Cables Direct RB-413 cable gender changer 4 Pin 15...
Cables Direct USB2-957 cable gender changer USB 2....
Cables Direct USB2-954 cable gender changer USB 2....
Cables Direct UT-151 cable gender changer 9 Way RJ...
Cables Direct UT-152 cable gender changer 9 Way RJ...
Cables Direct UT-251 cable gender changer RJ-45 Be...
Cables Direct UT-255 cable gender changer RJ-11 Wh...
Cables Direct UT-155 cable gender changer 25 Way R...