Mitel 50006580 IP phone Black
£323.40
£269.50
MiVoice Conference Phone
More Information
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | 50006580 |
| EAN | 4056203108131 |
| Manufacturer | Mitel |
| Availability | Y |
Description
Unleash your business potential with enhanced audio conferencing Mitel® MiVoice™ Conference Phone is the next evolution in audio conferencing phones. Through its innovative design, your business will not only experience high definition audio quality and superior far end voice clarity, but is provided with an easy way to share collaboration sessions with others in the room — all via a single, compact solution. MiVoice Conference Phone is perfect for businesses of any size; it easily addresses the needs of a wide variety of meeting spaces - from the personal office to the Executive Boardroom.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Volume control | Digital |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Volume control | Digital |
| Speakerphone | Yes |
| Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Audio | |
| Frequency range | 150 - 22000 Hz |
| Voice codecs | G.711,G.711a,G.722,G.722.1,G.729A |
| Voice activity detection | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Echo cancellation | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 90 - 264 V |
| Security | |
| Security algorithms | SRTP,SSL/TLS |
| Password protection type | User |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 66 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 49 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Colour | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
AudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE black with integ...
Shop NowYealink MP56 E2 Teams
Shop NowYealink Yealink-SIP-T88W
Shop NowYealink Yealink-SIP-T88V Pro
Shop NowYealink Yealink-SIP-T88W Pro
Shop NowYealink MP58WH Android Wi-Fi Smart Media Phone for...
Shop NowYealink SIP-T58W IP phone Grey LCD Wi-Fi
Shop NowYealink MP56 Microsoft Teams Edition
Shop NowYealink MP56 E2 Teams IP phone Grey LED Wi-Fi
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Mitel 50006580 IP phone Black
£323.40
£269.50
|
Popular
Cisco IP Business Phone 7861, 3.5-inch...
£378.71
£315.59
|
Hot Product
Yealink MP58WH Android Wi-Fi Smart Med...
£297.00
£247.50
|
Bestseller
Yealink MP56 E2 Teams IP phone Grey LE...
£284.46
£237.05
|
New
AudioCodes 445HD IP-Phone PoE GbE blac...
£321.56
£267.97
|
Recommended
Yealink MP56 E2 Teams
£288.42
£240.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
50006580
|
CP-7861-K9=
|
MP58-WH E2 TEAMS
|
MP56 E2 TEAMS
|
IP445HDEPSG-DBW
|
1301017
|
| Manufacturer |
Mitel
|
Cisco
|
Yealink
|
Yealink
|
Audiocodes
|
Yealink
|
| Product type |
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|