MSI MPG X870E EDGE TI WIFI motherboard AMD X870E Socket AM5 ATX
£363.52
£302.93
MPG X870E, 4 DIMMs DDR5 - 8400+MT/s (OC), Socket AM5, Ultra Performance: 14+2+1 Duet Rail Power System, 5Gbps LAN, Wi-Fi 7, 2x USB4
- Supports AMD RyzenTM 9000 / 8000 / 7000 Series Desktop Processors
- Supports DDR5 Memory, Dual Channel DDR5 8400+ MT/s (OC)
- Ultra Performance: 14+2+1 Duet Rail Power System, dual 8-pin CPU power connectors, Core Boost, Memory Boost, 8-layer PCB made by 2oz thickened copper and server-grade level material
- Frozr Guard: Enlarged heatsink with heat-pipe, MOSFET thermal pads rated for 7W/mk, additional choke thermal pads and M.2 Shield Frozr are built for high performance system and non-stop gaming experience
- EZ DIY: EZ PCIe Release, EZ M.2 Shield Frozr II, EZ M.2 Clip II and EZ Antenna
- Lightning Fast Game experience: PCIe 5.0 slot, Lightning Gen 5 M.2
- Ultra Connect: USB4 and 5G LAN with Wi-Fi 7 Solution - The latest solution for professional and multimedia use, delivering secure, stable, and high-speed networking and data transmission
- Audio Boost 5: Reward your ears with studio grade sound quality for the most immersive gaming experience
More Information
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series,AMD Ryzen 8000 Series,AMD Ryzen 9000 Series |
| SKU | MPG X870E EDGE TI WIFI |
| EAN | 4711377290630 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
MPG X870E EDGE TI WIFI
MPG X870E EDGE TI WIFI is covered with a silver-white color scheme for white PC build lovers to show off different identity. It is also powerful because of its true Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB4, and the latest PCIe 5.0 compatibility, Supplemental PCIe Power, and this is the best white theme X870E ATX motherboard for AMD Ryzen™ 9000 series processors.
MSI's premium MPG (MSI PERFORMANCE GAMING) series is engineered for gamers who demand strong performance and sleek design. Each product showcases cutting-edge aesthetics and vibrant colors, reflecting MPG's commitment to exceptional design. With optimized configurations, MPG creates a visually striking and powerful gaming experience that leads the trends.
MPG X870E EDGE TI WIFI is covered with a silver-white color scheme for white PC build lovers to show off different identity. It is also powerful because of its true Wi-Fi 7 solution, 5G LAN, USB4, and the latest PCIe 5.0 compatibility, Supplemental PCIe Power, and this is the best white theme X870E ATX motherboard for AMD Ryzen™ 9000 series processors.
MSI's premium MPG (MSI PERFORMANCE GAMING) series is engineered for gamers who demand strong performance and sleek design. Each product showcases cutting-edge aesthetics and vibrant colors, reflecting MPG's commitment to exceptional design. With optimized configurations, MPG creates a visually striking and powerful gaming experience that leads the trends.
Specifications
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 4 |
| mSATA ports quantity | 0 |
| Number of SATA connectors | 0 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of SATA II connectors | 0 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| On-board graphics card | No |
| HDMI version | 2.1 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Audio | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 4800,5600,8400 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Supported memory clock speed (max) | 8400 MHz |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | No |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| LAN controller | Realtek RTL8126 |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard chipset | AMD X870E |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Product colour | White |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 4th M.2 largest key size | 2280 |
| 4th M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 243.8 mm |
| Depth | 304.8 mm |
| Other features | |
| mSATA ports quantity | 0 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GIGABYTE X870E AORUS ELITE WIFI7 Motherboard - Sup...
Shop NowGIGABYTE X870E AORUS ELITE WIFI7 ICE Motherboard -...
Shop NowAsrock X870 NOVA WIFI AMD X870 Socket AM5 ATX
Shop NowASUS ROG STRIX B850-E GAMING WIFI AMD B850 Socket ...
Shop NowMSI MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI PZ motherboard AMD...
Shop NowGIGABYTE Z890 AORUS PRO ICE Motherboard - Supports...
Shop NowGIGABYTE Z890 AORUS MASTER Motherboard - Supports ...
Shop NowASUS ROG STRIX Z890-A GAMING WIFI Intel Z890 LGA 1...
Shop NowGIGABYTE X870E AORUS PRO Motherboard - Supports AM...
Shop NowASUS ROG STRIX X870-A GAMING WIFI AMD X870 Socket ...
Shop NowASUS PRO WS B850M-ACE SE AMD B850 Socket AM5 micro...
Shop NowASUS ROG STRIX X870-I GAMING WIFI AMD X870 Socket ...
Shop NowGIGABYTE X870 AORUS STEALTH ICE Motherboard - Supp...
Shop NowMSI MAG X870E TOMAHAWK MAX WIFI motherboard AMD X8...
Shop NowAsrock X870E Taichi AMD X870E Socket AM5 Extended ...
Shop NowASUS ROG STRIX X870E-A GAMING WIFI7 NEO AMD X870E ...
Shop NowASUS ROG STRIX Z890-F GAMING WIFI Intel Z890 LGA 1...
Shop NowGIGABYTE X870 AORUS STEALTH Motherboard - Supports...
Shop NowGIGABYTE X870E AERO X3D WOOD Motherboard - Support...
Shop NowASUS ROG STRIX B860-F GAMING WIFI Intel B860 LGA 1...
Shop NowASUS PROART Z890-CREATOR WIFI Intel Z890 LGA 1851 ...
Shop NowASUS ROG STRIX X870-F GAMING WIFI AMD X870 Socket ...
Shop NowASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI AMD X870 Socket AM5...
Shop NowASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X870E Socket AM...
Shop NowMSI MPG X870E CARBON WIFI motherboard AMD X870E So...
Shop NowKontron K3851-R ATX Intel R680E LGA 1700
Shop NowASUS TUF GAMING X870E-PLUS WIFI7 AMD X870E Socket ...
Shop NowASUS ROG STRIX B850-I GAMING WIFI AMD B850 Socket ...
Shop NowASUS ROG STRIX X870E-H GAMING WIFI7 AMD X870E Sock...
Shop NowMSI MAG X870E TOMAHAWK WIFI motherboard AMD X870E ...
Shop NowASUS ROG STRIX X870E-E GAMING WIFI AMD X870E Socke...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
MSI MPG X870E EDGE TI WIFI motherboard...
£363.52
£302.93
|
Popular
ASUS P12R-E Intel C256 LGA 1200 (Socke...
£365.92
£304.93
|
Bestseller
Kontron K3851-R ATX Intel R680E LGA 1700
£320.92
£267.43
|
Hot Product
ASUS ProArt X870E-CREATOR WIFI AMD X87...
£506.23
£421.86
|
Asrock X870E Taichi AMD X870E Socket A...
£431.47
£359.56
|
Recommended
ASUS TUF GAMING X870-PLUS WIFI AMD X87...
£294.60
£245.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPG X870E EDGE TI WIFI
|
90SB0A90-M0UAY0
|
F5110-V194
|
90MB1IG0-M0EAY0
|
X870E TAICHI
|
90MB1IU0-M0EAY0
|
| Manufacturer |
MSI
|
ASUS
|
Kontron
|
ASUS
|
Asrock
|
ASUS
|
| Processor manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Motherboard form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
ATX
|
extended ATX
|
ATX
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1200 (Socket H5)
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
| Supported memory types |
DDR5-SDRAM
|
DDR4-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
DDR5-SDRAM
|
| Component for |
PC
|
Server
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| Number of memory slots |
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|
4 to 6
|