MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7
£1,385.77
£1,154.81
NVIDIA GeForce RTX 5080, 16GB GDDR7, 256 bit, PCI Express x16 5.0, 1 x HDMI (2.1b), 3 x DP (2.1a), CUDA, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, 360W
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
- Core Clocks:
- Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center)
- Boost: 2640 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow
- Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred
- Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management
- Metal Backplate: A sturdy metal backplate strengthens the graphics card while the airflow vent design reduces excess heat
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world
More Information
| SKU | V531-095R |
|---|---|
| EAN | 4711377309219 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| Product Family | VENTUS |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2640 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 10752 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory bandwidth (max) | 30 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 10752 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Grey |
| Number of slots | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 360 W |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 1.1 kg |
| Height | 121 mm |
| Depth | 49 mm |
| Length | 303 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 386 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 1.58 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GIGABYTE GeForce RTX 5080 AERO OC SFF 16G Graphics...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5080 X3 NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowSapphire AMD RADEON AI PRO R9700 32 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER ICE 16G Gra...
Shop NowPNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7
Shop NowAsrock Radeon AI PRO R9700 Creator AMD 32 GB GDDR6
Shop NowASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeFor...
Shop NowASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 507...
Shop NowGIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32G Graphics C...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics C...
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDI...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
£1,385.77
£1,154.81
|
Hot Product
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
£1,491.02
£1,242.52
|
Bestseller
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForc...
£1,396.07
£1,163.39
|
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING...
£1,608.56
£1,340.47
|
Recommended
GIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16...
£1,341.17
£1,117.64
|
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER...
£1,430.39
£1,191.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V531-095R
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0LX0-M0NA00
|
90YV0LV0-M0NA00
|
GV-N5080GAMING OC-16GD
|
GV-N5080AORUS M-16GD
|
| Manufacturer |
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
Gigabyte
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
2
|
1
|
2
|
1
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|