Nvidia DGX Spark GB10 128 GB LPDDR5x-SDRAM 4 TB SSD DGX OS Workstation Gold
£5,608.02
£4,673.35
NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip 20 core Arm: 10 Cortex-X925 + 10 Cortex-A725 Arm, 1 PFLOP, 128GB LPDDR5x, 4TB NVME.M2, 4x USB Type C, 10 GbE LAN, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NVIDIA DGX OS
- NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip
- 128 GB LPDDR5x, coherent unified system memory
- NVIDIA ConnectX Networking
- NVIDIA AI Software Stack
More Information
| SKU | 940-54242-0005-000 |
|---|---|
| EAN | 0810152850282 |
| Manufacturer | Nvidia |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
NVIDIA DGX Spark
A Grace Blackwell AI supercomputer on your desk.
Spark Something Big
Powered by the NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip, NVIDIA DGX Spark™ delivers one petaFLOP1 of AI performance in a power-efficient, compact form factor. With the NVIDIA AI software stack preinstalled and 128 GB of memory, developers can prototype, fine-tune, and inference the latest generation of reasoning AI models from DeepSeek, Meta, NVIDIA, Google, Qwen and others with up to 200 billion parameters locally.
A Grace Blackwell AI supercomputer on your desk.
Spark Something Big
Powered by the NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip, NVIDIA DGX Spark™ delivers one petaFLOP1 of AI performance in a power-efficient, compact form factor. With the NVIDIA AI software stack preinstalled and 128 GB of memory, developers can prototype, fine-tune, and inference the latest generation of reasoning AI models from DeepSeek, Meta, NVIDIA, Google, Qwen and others with up to 200 billion parameters locally.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor model | GB10 |
| Processor manufacturer | Nvidia |
| Processor cores | 20 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 4 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | NVIDIA Blackwell |
| On-board GPU manufacturer | NVIDIA |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 4 |
| HDMI version | 2.1a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Product type | Workstation |
| Product colour | Gold |
| Design | |
| Product colour | Gold |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Software | |
| Operating system installed | DGX OS |
| Copilot+ PC | No |
| Power | |
| Power supply | 240 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Nvidia |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP Z2 SFF G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core...
Shop NowHP Z2 SFF G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Wolf Pro Security Edition Intel Co...
Shop NowHP Z2 SFF G1i Wolf Pro Security Edition Intel Core...
Shop NowOMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core Ultra 9 285K...
Shop NowASUS ROG NUC RNUC15JNK9X28AA3 Intel Core Ultra 9 2...
Shop NowHP Z6 G5 Intel Xeon W w7-3545 64 GB DDR5-SDRAM 2 T...
Shop NowHP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AM...
Shop NowHP Z2 SFF G1i Workstation Desktop PC Wolf Pro Secu...
Shop NowHP Z2 G1a Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AM...
Shop NowHP Z4 G5 Intel Xeon W w5-2455X 32 GB DDR5-SDRAM 1 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Nvidia DGX Spark GB10 128 GB LPDDR5x-S...
£5,608.02
£4,673.35
|
Hot Product
HP Z4 G5 Intel Xeon W w5-2455X 32 GB D...
£4,704.76
£3,920.63
|
Popular
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 64...
£6,828.34
£5,690.28
|
Bestseller
OMEN by HP 45L GT22-3003na Intel Core...
£5,966.30
£4,971.92
|
ASUS ROG NUC RNUC15JNK9X28AA3 Intel Co...
£4,576.87
£3,814.06
|
New
HP Z6 G5 Intel Xeon W w7-3545 64 GB DD...
£7,526.88
£6,272.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
940-54242-0005-000
|
5E8Q7EA#ABU
|
8T2A1EA#ABU
|
B94HJEA#ABU
|
90AS00I1-M000B0
|
5E8Y9EA#ABU
|
| Manufacturer |
Nvidia
|
HP
|
HP
|
HP
|
ASUS
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Xeon W
|
Intel Core i9
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Xeon W
|
| Operating system installed |
DGX OS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
2000GB and above
|
1000GB to 1500GB
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
2000GB and above
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
| Internal memory |
128GB and above
|
32GB
|
64GB
|
64GB
|
32GB
|
64GB
|
| Product type |
Workstation
|
Workstation
|
Workstation
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
Workstation
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|