Samsung WM65B interactive whiteboard 165.1 cm (65") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Grey, White
£1,222.98
£1,019.15
Samsung WM65B, 165.1 cm (65"), 350 cd/m², 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, VA, 4000:1
More Information
| Display diagonal | 65 " |
|---|---|
| SKU | LH65WMBWBGCXEN |
| EAN | 8806094472493 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
| Product Family | Flip Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Samsung WM65B. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display brightness: 350 cd/m², Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Operating system installed: Tizen, User memory: 32 GB. Product colour: Grey, White, Panel mounting interface: 400 x 400 mm, Frame material: Plastic. Operating hours (hours/days): 12/7. Power consumption (typical): 192.5 W, Power consumption (standby): 0.5 W, Power consumption (sleep): 0.5 W
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Touch system response time | 26 ms |
| Panel type | VA |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Colour gamut | 72% |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Haze rate | 2% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Pixel frequency (max) | 594 MHz |
| Display brightness (min) | 220 cd/m² |
| Features | |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Touch system response time | 26 ms |
| Panel type | VA |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Colour gamut | 72% |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Haze rate | 2% |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Product colour | Grey, White |
| Operating system installed | Tizen |
| Computer system | |
| Operating system installed | Tizen |
| User memory | 32 GB |
| Operating system version | 6.5 |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDCP | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP version | 2.2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Audio output | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Grey, White |
| Certification | Class A FCC (USA) Part 15, Subpart B KCC/EK (Korea) Tuner : KN32 / KN35 Tunerless : KN32 / KN35 CE (Europe) EN55032 : 2012 or 2015 EN55024:2010 or EN 55035:2017 VCCI (Japan) VCCI CISPR32 :2016 CCC(China) GB/T9254-2008 GB17625.1-2012 BSMI (Taiwan) CNS13438 ( ITE EMI ) CNS14336-1 ( ITE Safety ) CNS15663 (RoHS) C-Tick (Australia) AS/NZS CISPR32:2015 GOST( Russia/CIS) ROCT CISPR 24-2013 ROCT CISPR 22:2005 |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Frame material | Plastic |
| Performance | |
| Operating hours (hours/days) | 12/7 |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 192.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Technical details | |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | VA |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Colour gamut | 72% |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Haze rate | 2% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1522.4 mm |
| Depth | 62.9 mm |
| Height | 897.6 mm |
| Weight | 39.7 kg |
| Bezel width | 2.62 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 1691 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 1055 mm |
| Package weight | 48.2 kg |
| Projector | |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Memory | |
| User memory | 32 GB |
| Certificates | |
| Certification | Class A FCC (USA) Part 15, Subpart B KCC/EK (Korea) Tuner : KN32 / KN35 Tunerless : KN32 / KN35 CE (Europe) EN55032 : 2012 or 2015 EN55024:2010 or EN 55035:2017 VCCI (Japan) VCCI CISPR32 :2016 CCC(China) GB/T9254-2008 GB17625.1-2012 BSMI (Taiwan) CNS13438 ( ITE EMI ) CNS14336-1 ( ITE Safety ) CNS15663 (RoHS) C-Tick (Australia) AS/NZS CISPR32:2015 GOST( Russia/CIS) ROCT CISPR 24-2013 ROCT CISPR 22:2005 |
| Colour | |
| Product colour | Grey, White |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hikvision Value Series DS-D5B65RB/EL interactive w...
Shop NowHisense 65WM6FE interactive whiteboard 165.1 cm (6...
Shop NowHikvision Value Series DS-D5B75RB/EL interactive w...
Shop NowSamsung WE65FX interactive whiteboard 165.1 cm (65...
Shop NowPromethean ActivPanel LX 75" interactive whiteboar...
Shop NowSamsung WE75FX interactive whiteboard 190.5 cm (75...
Shop NowSamsung WA65F interactive whiteboard 165.1 cm (65"...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Samsung WM65B interactive whiteboard 1...
£1,222.98
£1,019.15
|
New
Samsung WM55B interactive whiteboard 1...
£1,430.22
£1,191.85
|
Popular
Viewsonic IFP5550-5 interactive whiteb...
£1,697.36
£1,414.47
|
Recommended
Promethean ActivPanel LX 75" inte...
£1,563.46
£1,302.88
|
Bestseller
Samsung WA65F interactive whiteboard 1...
£1,612.73
£1,343.94
|
Hikvision Value Series DS-D5B65RB/EL i...
£1,054.68
£878.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH65WMBWBGCXEN
|
LH55WMBWBGCXEN
|
IFP5550-5
|
APLX-75-EU-1
|
LH65WAFWLGCXEN
|
DS-D5B65RB/EL
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Samsung
|
Viewsonic
|
Promethean
|
Samsung
|
Hikvision
|