Samsung WE65FX interactive whiteboard 165.1 cm (65") 3840 x 2160 pixels Grey HDMI
£1,276.82
£1,064.02
Samsung WE65FX, 165.1 cm (65"), 350 cd/m², 3840 x 2160 pixels, 4K Ultra HD, 1200:1, 8 ms
More Information
| SKU | LH65WEFWLGCXEN |
|---|---|
| EAN | 8806097652939 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Y |
Description
Samsung WE65FX. Display diagonal: 165.1 cm (65"), Display brightness: 350 cd/m², Display resolution: 3840 x 2160 pixels. Interface: HDMI, USB connector type: USB Type-A, USB Type-C. Product colour: Grey, Panel mounting interface: 600 x 400 mm. Power consumption (typical): 350 W, Power consumption (standby): 0.5 W, AC input voltage: 100 - 240 V. Width: 1491 mm, Height: 898 mm, Depth: 99 mm
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Technology | Infrared (IR) |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Maximum pixel clock | 78 MHz |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Features | |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Technology | Infrared (IR) |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Maximum pixel clock | 78 MHz |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Grey |
| Ports & interfaces | |
| Interface | HDMI |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDCP | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDCP version | 2.2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| OPS slot | 1 |
| Ergonomics | |
| Product colour | Grey |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 350 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Technology | Infrared (IR) |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Maximum pixel clock | 78 MHz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1491 mm |
| Depth | 99 mm |
| Height | 898 mm |
| Weight | 30.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1628 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 1014 mm |
| Package weight | 38 kg |
| Projector | |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hikvision Value Series DS-D5B65RB/EL interactive w...
Shop NowHikvision Value Series DS-D5B75RB/EL interactive w...
Shop NowSamsung WM65B interactive whiteboard 165.1 cm (65"...
Shop NowHisense 65WM6FE interactive whiteboard 165.1 cm (6...
Shop NowPromethean ActivPanel LX 75" interactive whiteboar...
Shop NowSamsung WA65F interactive whiteboard 165.1 cm (65"...
Shop NowSamsung WE75FX interactive whiteboard 190.5 cm (75...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Samsung WE65FX interactive whiteboard...
£1,276.82
£1,064.02
|
New
Samsung WM55B interactive whiteboard 1...
£1,430.22
£1,191.85
|
Hot Product
Samsung WM65B interactive whiteboard 1...
£1,222.98
£1,019.15
|
Popular
Viewsonic IFP5550-5 interactive whiteb...
£1,697.36
£1,414.47
|
Recommended
Promethean ActivPanel LX 75" inte...
£1,563.46
£1,302.88
|
Bestseller
Samsung WA65F interactive whiteboard 1...
£1,612.73
£1,343.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH65WEFWLGCXEN
|
LH55WMBWBGCXEN
|
LH65WMBWBGCXEN
|
IFP5550-5
|
APLX-75-EU-1
|
LH65WAFWLGCXEN
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Viewsonic
|
Promethean
|
Samsung
|