OtterBox Glass Series for Apple iPhone 16 Plus, Transparent
£6.02
£5.02
Glass Series for Apple iPhone 16 Plus, Transparent
- Drop defense for shatter resistance
- Scratch protection
- Fingerprint resistant
- Flawless touch response
- Quick & easy install kit
- Extra layer of durability
- 9H surface hardness
- Maintains screen clarity
More Information
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Protector type | Clear screen protector |
| SKU | 77-96164 |
| EAN | 0840304769889 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Gear up your phone touchscreen for the long haul. OtterBox glass screen protector installs easily and helps protect your display against drops, breaks and scratches. The glass resists smudges and fingerprints while it maintains the vivid clarity of your display. You can rely on OtterBox Glass to guard your screen against scrapes and tumbles.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Material | Aluminosilicate |
| Product colour | Transparent |
| Package type | Polybag |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Features | |
| Protector type | Clear screen protector |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Hardness | 9H |
| Rounded edges | Yes |
| Protection features | Break resistant, Drop proof, Scratch resistant, Shatterproof |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Plus |
| Material | Aluminosilicate |
| Product colour | Transparent |
| Screen size HxW | 155.3 x 72.2 mm |
| Performance | |
| Rounded edges | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Material | Aluminosilicate |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 0.7 mm |
| Weight | 18.18 g |
| Screen size HxW | 155.3 x 72.2 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Installation tray | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Thickness | 0.7 mm |
| Weight | 18.18 g |
| Screen size HxW | 155.3 x 72.2 mm |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case width | 238.1 mm |
| Master (outer) case length | 238.1 mm |
| Master (outer) case height | 215.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 686.5 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
PanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16 Pro, Tra...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowMobilis 036199 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A17 5G/A1...
Shop NowDICOTA D70923 mobile phone screen/back protector A...
Shop NowMobilis Incassable & anti-chocs IK06 Clear screen ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowMobilis 036341 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16 Plus, Tr...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowMobilis 036346 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowMobilis 036338 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowMobilis 036339 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-Way Privacy Screen Prote...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Privacy Screen Protector i...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 17...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-Way Privacy Screen Prote...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector iPhone 17...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 15, Transpa...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowOtterBox Trusted Glass Series for Apple iPhone 11/...
Shop NowOtterBox Trusted Glass Series for Apple iPhone SE ...
Shop NowMobilis 036246 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowMobilis 036271 Screen Protector Anti-Shock IK06 - ...
Shop NowOtterBox Trusted Glass Screen Protector for Galaxy...
Shop NowMobilis 036295 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 15, Transpa...
Shop NowCrosscall CROSSXGLASSCOREX5 mobile phone screen/ba...
Shop NowOtterBox Glass Series for iPhone 15 Plus, Clear
Shop NowOtterBox Glass Series for iPhone 15 Pro, Clear
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® Screen Protector Samsung G...
Shop NowOtterBox Glass Series for Galaxy A55 5G, transpare...
Shop NowOtterBox Glass Series for Galaxy A35 5G, Clear
Shop NowPanzerGlass SAFE. by ® 2-in-1 Bundle iPhone 15 | ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Google Pixel 8a, transpa...
Shop NowPanzerGlass ® Screen Protector iPhone 16 | 15 | C...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A37 5G/A3...
Shop NowMobilis 36231 Clear screen protector Samsung 1 pc(...
Shop NowMobilis 036254 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16, Transpa...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 16, Transpa...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A17 5G/A1...
Shop NowOtterBox Glass Series for Samsung Galaxy A37 5G/A3...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17e/16e/14/...
Shop NowOtterBox Glass Series for Apple iPhone 17e/16e/14/...
Shop NowMobilis 036267 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowMobilis 036302 mobile phone screen/back protector ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
OtterBox Glass Series for Apple iPhone...
£6.02
£5.02
|
Popular
Mobilis 036199 mobile phone screen/bac...
£6.76
£5.63
|
Hot Product
PanzerGlass ® Screen Protector iPhone...
£8.71
£7.26
|
OtterBox Trusted Glass Series for Appl...
£7.62
£6.35
|
Bestseller
OtterBox Trusted Glass Series for Appl...
£6.02
£5.02
|
Mobilis 036246 mobile phone screen/bac...
£6.76
£5.63
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-96164
|
036199
|
2708
|
77-80055
|
77-80579
|
036246
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Mobilis
|
PANZERGLASS
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Mobilis
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|