PNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7
£1,689.61
£1,408.01
24 GB, GDDR7, 192-bit, PCIe 5.0 x8, 4x Mini DisplayPort, 2 slot, Bulk
More Information
| SKU | VCNRTXPRO4000LP-SB |
|---|---|
| EAN | 3536403404215 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Y |
Description
The NVIDIA RTX PRO™ 4000 Blackwell SFF Edition combines next-gen RT Cores, Tensor Cores, and CUDA® cores with 24GB of GDDR7 memory for the ultimate performance in a compact design.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX PRO 4000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 24 GB |
| Memory bandwidth (max) | 432 GB/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x8 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
|---|---|
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| SFF ready | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 70 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Length | 167.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GEFORCE RTX 5080 16G TRIO OC graphics c...
Shop NowASUS ProArt -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER 16G Graphic...
Shop NowASUS RTX5080-O16G-NOCTUA NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowLenovo NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7
Shop NowLenovo 4X61T95636 graphics card NVIDIA RTX PRO 400...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme INFINITY...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER ICE 16G Gra...
Shop NowAsrock Radeon AI PRO R9700 Creator AMD 32 GB GDDR6
Shop NowASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowGIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32G Graphics C...
Shop NowPNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
PNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 G...
£1,689.61
£1,408.01
|
Zotac GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extr...
£1,597.82
£1,331.52
|
Hot Product
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
£1,467.49
£1,222.91
|
Bestseller
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForc...
£1,357.64
£1,131.37
|
Recommended
ASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING...
£1,590.24
£1,325.20
|
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER...
£1,428.78
£1,190.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VCNRTXPRO4000LP-SB
|
ZT-B50800B-10P
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0LX0-M0NA00
|
90YV0LV0-M0NA00
|
GV-N5080AORUS M-16GD
|
| Manufacturer |
PNY
|
Zotac
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x8 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
128bit to 192bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
RTX PRO 4000
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
2
|
1
|
2
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
24GB and more
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|