ASUS RTX5080-O16G-NOCTUA NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7
£1,564.04
£1,303.37
RTX5080-O16G-NOCTUA
- AI Performance: 1858 AI TOPS
- OC Edition: 2730 MHz (OC mode)/ 2700 MHz (Default mode)
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Three Noctua NF-A12x25 G2 120mm fans for superior quiet cooling performance
- Optimized vapor chamber efficiently wicks heat into a large fin array
- Phase-change GPU thermal pad helps ensure optimal heat transfer, lowering GPU temperatures for enhanced performance and reliability
- 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence
- Dual BIOS lets you toggle between Quiet and Performance BIOS profiles
- GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, advanced thermal controls and system monitoring
More Information
| SKU | 90YV0M32-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636205382 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
ASUS and Noctua have teamed up to redefine the quietest air-cooled graphics card in its class with RTX™ 5080
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2700 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 10752 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Processor frequency (OC mode) | 2730 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 30 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 10752 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 1801 TOPs |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Brown, Silver |
| Number of slots | 4 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 4 |
| Height | 151 mm |
| Depth | 80 mm |
| Length | 385 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Brown, Silver |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GEFORCE RTX 5080 16G TRIO OC graphics c...
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC NVIDIA GeForc...
Shop NowASUS ProArt -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowPNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NV...
Shop NowLenovo 4X61T95636 graphics card NVIDIA RTX PRO 400...
Shop NowLenovo NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7
Shop NowPNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER ICE 16G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 AERO OC SFF 16G Graphics...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER 16G Graphic...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme INFINITY...
Shop NowAsrock Radeon AI PRO R9700 Creator AMD 32 GB GDDR6
Shop NowPNY RTX PRO 4000 Blackwell NVIDIA 24 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics C...
Shop NowASUS ROG Astral - -RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowGIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32G Graphics C...
Shop NowPalit GeForce RTX 5080 GamingPro V1 NVIDIA 16 GB G...
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowPalit GeForce RTX 5080 GamingPro OC V1 NVIDIA 16 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ASUS RTX5080-O16G-NOCTUA NVIDIA GeForc...
£1,564.04
£1,303.37
|
Zotac GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extr...
£1,597.82
£1,331.52
|
Recommended
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
£1,238.46
£1,032.05
|
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
£1,286.86
£1,072.38
|
Hot Product
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
£1,467.49
£1,222.91
|
Bestseller
ASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForc...
£1,357.64
£1,131.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0M32-M0NA00
|
ZT-B50800B-10P
|
VCG508016TFXPB1-O
|
V531-095R
|
90YV0M30-M0NA00
|
90YV0LX0-M0NA00
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Zotac
|
PNY
|
MSI
|
ASUS
|
ASUS
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
2
|
1
|
1
|
1
|
2
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|