PNY RTX PRO 4500 Blackwell NVIDIA 32 GB GDDR7
£2,645.11
£2,204.26
32 GB, GDDR7, 256-bit, PCI Express 5.0 x16, 4x DisplayPort, 1x 16-pin, 2 slot, OEM
More Information
| SKU | VCNRTXPRO4500-SB |
|---|---|
| EAN | 3536403403508 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Y |
Description
The NVIDIA RTX PRO™ 4500 Blackwell Generation supercharges creative, engineering, and scientific workflows with groundbreaking AI acceleration, neural rendering, and 32GB of ultra-fast memory. Equipped with 5th Gen Tensor Cores, 4th Gen RT Cores, and Blackwell’s advanced CUDA architecture, it empowers professionals to pioneer agentic AI systems, simulate photorealistic physics, and render cinematic 3D worlds—all while tackling larger datasets and more complex workloads than ever before.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 10496 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX PRO 4500 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 32 GB |
| Memory bandwidth (max) | 896 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 10496 |
| Performance | |
|---|---|
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Gold |
| Number of slots | 2 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Height | 111.8 mm |
| Length | 266.7 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black, Gold |
| TV tuner integrated | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
PNY RTX PRO 4500 Blackwell NVIDIA 32 G...
£2,645.11
£2,204.26
|
Lenovo NVIDIA GeForce RTX 5080 16 GB G...
£2,138.39
£1,781.99
|
Lenovo 4X61T95636 graphics card NVIDIA...
£2,138.39
£1,781.99
|
|---|---|---|---|
| SKU |
VCNRTXPRO4500-SB
|
4X61U02755
|
4X61T95636
|
| Manufacturer |
PNY
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
| Graphics processor |
RTX PRO 4500
|
GeForce RTX 5080
|
RTX PRO 4000 Blackwell
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
4
|
3
|
4
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
24GB and more
|
16GB to 24GB
|
24GB and more
|