Razer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keyboard Gaming USB QWERTY UK International Gold, Yellow
£212.46
£177.05
RGB, 60%, QWERTY, USB-C, Aluminum, PBT, Counter-Strike 2 Edition
More Information
| SKU | RZ03-04982100-R3M1 |
|---|---|
| EAN | 8886419349877 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Optical key switch |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Built-in memory | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK International |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Multimedia keys | Yes |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Keycaps | Double shot |
| Design | |
| Backlight type | RGB LED |
| Anti-ghosting | Yes |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Gold, Yellow |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Image |
| Technical details | |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Gold, Yellow |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Image |
| Built-in memory | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Multimedia keys | Yes |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Anti-ghosting | Yes |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Anti-ghosting | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 933 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 363 x 139 x 39 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.41 kg |
| Package width | 414 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
CHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron Q6 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowKeychron Q6 HE keyboard Universal USB + RF Wireles...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY MX 8.2 Pro TMR Wireless keyboard Gaming USB...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace HFX ZywOo Edition keyboard G...
Shop NowHyperX Alloy Rise 75 Wireless - Gaming Keyboard
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Linear UK ISO keyboard...
Shop Nowbe quiet! Dark Mount Silent Tactile UK ISO keyboar...
Shop NowASUS ROG Azoth keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowASUS ROG Falchion Ace 75 HE keyboard Gaming USB Bl...
Shop NowASUS ROG Falcata keyboard Gaming USB + RF Wireless...
Shop NowASUS ROG Azoth X keyboard Gaming USB White
Shop NowASUS ROG Azoth keyboard Gaming USB + RF Wireless +...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Razer Huntsman V3 Pro Tenkeyless keybo...
£212.46
£177.05
|
New
ASUS ROG CLAYMORE II keyboard Gaming R...
£209.99
£174.99
|
Hot Product
ASUS ROG Azoth keyboard Gaming USB + R...
£267.29
£222.74
|
Recommended
ASUS ROG Azoth keyboard Gaming USB + R...
£267.29
£222.74
|
Keychron Q6 Max keyboard Universal USB...
£227.70
£189.75
|
Keychron Q6 Max keyboard Universal USB...
£227.70
£189.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ03-04982100-R3M1
|
90MP01W0-BKEA01
|
90MP0316-BKEA01
|
90MP031A-BKEA11
|
Q6M-M1-UK
|
Q6M-M3-UK
|
| Manufacturer |
Razer
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
Keychron
|
Keychron
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Gaming
|
Gaming
|
Gaming
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
RF Wireless + USB
|
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
| Keyboard key switch |
Optical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
Mechanical key switch
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|