Razer Wolverine V3 Tournament Edition Black USB Gamepad Analogue PC, Xbox Series S, Xbox Series X
£101.99
£84.99
Razer Wolverine V3 Tournament Edition, Gamepad, PC, Xbox Series S, Xbox Series X, Analogue, Wired, USB, Black
More Information
| Device type | Gamepad |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| Gaming platforms supported | PC,Xbox Series S,Xbox Series X |
| SKU | RZ06-05210100-R3M1 |
| EAN | 8886419351450 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer Wolverine V3 Tournament Edition. Device type: Gamepad, Gaming platforms supported: PC, Xbox Series S, Xbox Series X, Gaming control technology: Analogue. Connectivity technology: Wired, Device interface: USB. Product colour: Black, Cable length: 3 m. Power source: Cable. Windows operating systems supported: Windows 11 x64
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Programmable buttons | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, Xbox Series S, Xbox Series X |
| Gaming control technology | Analogue |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Device type | Gamepad |
| Number of joysticks | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Headphone out | Yes |
| Device interface | USB |
| Cable length | 3 m |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Technical details | |
| Detachable cable | Yes |
| Width | 156.7 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 105.7 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Package width | 82 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 156.7 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 105.7 mm |
| Weight | 304 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 907 g |
| Package width | 82 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Commodity code | 9504500000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Moza Racing ESX Steering Wheel
Shop NowMoza Racing SR-P Pedal( throttle+braker)
Shop NowThrustmaster Sol-R 3 AVA Add-On Grip Black USB Fli...
Shop NowThrustmaster TCA Quadrant Add-On Airbus Edition Bl...
Shop NowThrustmaster TCA Quadrant Boeing Edition Grey USB ...
Shop NowThrustmaster TCA Sidestick X Airbus Edition Black,...
Shop NowRazer Kishi V2 Pro (Android) Black USB Gamepad Ana...
Shop NowASUS ROG Tessen Black, Grey USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen...
Shop NowThrustmaster H.E.A.R.T. Black, White USB Gamepad P...
Shop NowThrustmaster Sol-R 1 Black, White USB Flightstick ...
Shop NowThrustmaster T98 Ferrari 296 GTS Black USB Steerin...
Shop NowThrustmaster Raceline Pedals III Black RJ-12 PC, P...
Shop NowThrustmaster TCA Quadrant Airbus Edition Black, Bl...
Shop NowRazer Wolverine V3 Tournament Edition White USB Ga...
Shop NowThrustmaster SimTask FarmStick, Multifunctional Jo...
Shop NowThrustmaster T.Flight Hotas One Microsoft Flight S...
Shop NowThrustmaster T.Flight Hotas ONE Black USB Flight S...
Shop NowThrustmaster MFD Cougar Pack Black USB Joystick PC
Shop NowThrustmaster T.16000M FCS SPACE SIM DUO Black, Ora...
Shop NowThrustmaster SimTask FarmStick X Black USB 2.0 Joy...
Shop NowThrustmaster T.Flight Rudder Pedals Black USB PC, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Razer Wolverine V3 Tournament Edition...
£101.99
£84.99
|
Thrustmaster MFD Cougar Pack Black USB...
£83.30
£69.42
|
Bestseller
Thrustmaster T.Flight Rudder Pedals Bl...
£105.89
£88.24
|
New
Thrustmaster TWCS Throttle Black, Oran...
£92.05
£76.71
|
Popular
Thrustmaster T-16000M FCS Hotas Black,...
£117.29
£97.74
|
Hot Product
Thrustmaster T.Flight Hotas ONE Black...
£95.33
£79.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ06-05210100-R3M1
|
2960708
|
2960764
|
2960754
|
2960778
|
4460168
|
| Manufacturer |
Razer
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
Thrustmaster
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Device type |
Gamepad
|
Joystick
|
Pedals
|
Motion controller
|
Joystick
|
Flight Sim
|
| Gaming platforms supported |
N/A
|
PC
|
N/A
|
N/A
|
PC
|
N/A
|