Seagate IronWolf Pro ST24000NT002 internal hard drive 24 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
£811.14
£675.95
24TB, 3.5", 7200 RPM, SATA 6Gb/s
More Information
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | ST24000NT002 |
| EAN | 8719706437073 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Y |
| Product Family | IronWolf Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
IronWolf® Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
IronWolf Pro
Always on, always accessible, all-CMR portfolio engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions.
Drive Health and Data Recovery
IronWolf Health Management, helps protect data with prevention, intervention, and recovery recommendations to secure peak system health. Three years of complimentary Rescue Data Recovery Services are included with all IronWolf drives, so users don't incur high recovery costs. In-house secure facilities, with an industry-leading 95% success rate, enable data recovery after accidental data corruption or drive damage.
IronWolf Pro
Always on, always accessible, all-CMR portfolio engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions.
Drive Health and Data Recovery
IronWolf Health Management, helps protect data with prevention, intervention, and recovery recommendations to secure peak system health. Three years of complimentary Rescue Data Recovery Services are included with all IronWolf drives, so users don't incur high recovery costs. In-house secure facilities, with an industry-leading 95% success rate, enable data recovery after accidental data corruption or drive damage.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 285 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 285 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.8 W |
| Power consumption (standby) | 1.1 W |
| Power consumption (idle) | 6.3 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 685 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowSynology HAS5320-24T internal hard drive 24 TB 720...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 18 TB ...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 18 ...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 22 TB ...
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowSynology HAT5310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowWestern Digital Gold WD261KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Ultrastar DC HC580 internal hard d...
Shop NowSeagate Exos X24 internal hard drive 24 TB 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 14 ...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 22 ...
Shop NowSynology HAT5300-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowSynology HAT5320-24T internal hard drive 24 TB 720...
Shop NowSeagate Exos X24 internal hard drive 24 TB 7200 RP...
Shop NowSynology Enterprise internal hard drive 20 TB 7200...
Shop NowWestern Digital DC HC590 internal hard drive 26 TB...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 12 TB 7200 RP...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST20000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST28000NT000 internal hard dr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Seagate IronWolf Pro ST24000NT002 inte...
£811.14
£675.95
|
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£651.42
£542.85
|
Popular
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£689.70
£574.75
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£651.42
£542.85
|
Bestseller
Seagate Enterprise ST2400MM0129 intern...
£795.31
£662.76
|
Recommended
HPE 857965-001 internal hard drive 10...
£651.42
£542.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST24000NT002
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
ST2400MM0129
|
857965-001
|
| Manufacturer |
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|