Seiko Instruments SLP650SE-EU label printer Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI 100 mm/sec
£148.87
£124.06
300dpi, 100mm/s, USB, RS323C
More Information
| Print technology | Thermal transfer |
|---|---|
| Colour | Yes |
| SKU | SLP650SE-EU |
| EAN | 5715063718469 |
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Availability | Y |
Description
The Smart Label Printer® 650SE offers all the advantages of the SLP650 but with an additional serial interface to help extend the life of your legacy systems.
- Intuitive ! Automatically imports address information from various applications.
- Economical ! No ink, toner or ribbon needed.
- Modern ! Elegant and compact design
- Compact ! Small footprint, suitable for any work station
- Easy ! Uncomplicated change of labels and tags
- Individual ! Biggest range of labels and tags in the market with over 50 SKUs
- Intuitive ! Automatically imports address information from various applications.
- Economical ! No ink, toner or ribbon needed.
- Modern ! Elegant and compact design
- Compact ! Small footprint, suitable for any work station
- Easy ! Uncomplicated change of labels and tags
- Individual ! Biggest range of labels and tags in the market with over 50 SKUs
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Printing | |
| Colour | Yes |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print technology | Thermal transfer |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 5.8 cm |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, Matrix 2/5, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, Matrix 2/5, MaxiCode, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Maximum label width | 5.8 cm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113.8 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 490 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Turbo Label Printer | Label M...
Shop NowDYMO LabelWriter 5XL Label Printer | Automatic Lab...
Shop NowDYMO LabelManager 420P High Performance Rechargeab...
Shop NowDYMO LabelManager Label Manager 500TS Touch Screen...
Shop NowBrother PTE560BTVPQL1 label printer Thermal transf...
Shop NowTSC DH220E label printer
Shop NowBixolon XD3-40d label printer Direct thermal 127 m...
Shop NowTSC TE200 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowBixolon SLP-DX220 label printer Direct thermal 203...
Shop NowStar Micronics SK1-311SF4-Q-M-SP label printer Dir...
Shop NowBrother TD-2125N label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowBixolon XD5-40DK/BEG label printer Direct thermal ...
Shop NowZebra ZQ220 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowHoneywell PC42E-T label printer Direct thermal / T...
Shop NowBrother QL-820NWBC label printer Direct thermal Co...
Shop NowTSC DA220 label printer Direct thermal 203 x 203 D...
Shop NowBrother VC-500W label printer ZINK (Zero-Ink) Colo...
Shop NowDYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker | QWERTY Ke...
Shop NowTSC DA210 label printer Direct thermal 203 x 203 D...
Shop NowZebra ZD220 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD220 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Seiko Instruments SLP650SE-EU label pr...
£148.87
£124.06
|
Recommended
DYMO LabelManager Label Manager 500TS...
£207.18
£172.65
|
DYMO LabelManager 420P High Performanc...
£202.03
£168.36
|
Popular
DYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker...
£132.56
£110.47
|
Hot Product
TSC TE200 label printer Direct thermal...
£196.39
£163.66
|
Bestseller
Zebra ZD220 label printer Direct therm...
£150.59
£125.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SLP650SE-EU
|
S0946420
|
S0915480
|
1852992
|
99-065A101-00LF00
|
ZD22042-D0EG00EZ
|
| Manufacturer |
Seiko Instruments
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
TSC
|
Zebra
|
| Colour |
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Print technology |
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
N/A
|
N/A
|
Direct thermal / thermal transfer
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|