Sony FW-85BZ40L Signage Display Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD Wi-Fi 650 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7
85", 3840 x 2160, 16:9, HDR10, HLG, Dolby Vision, 4K X-Reality PRO, RMS 2x10W, Wi-Fi, LAN, RS-232C, 4x HDMI, HDCP, 1899 x 1089 x 71
More Information
More Information
HD type 4K Ultra HD
Display Technology LCD
Display brightness 650cd/m²
Product design Digital signage flat panel
SKU FW-85BZ40L
EAN 4548736150096
Manufacturer Sony
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
View PDF
Description
Superlative picture quality. Made for professionals.
Deep Black Non-Glare
Exquisite images that always stand out
Our 85” FW-85BZ40L grabs your audience’s attention with extremely high 650 nits screen brightness for punchy, high-impact visuals that are always seen clearly. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Richer, more natural colour
Finer detail
Smoother movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Installation flexibility to suit every environment
Wall-Mount Adjuster
Side Mounted interfaces
Discreet Logo
Landscape, Portratint and Tilt
Round the clock reliability
Special settings for professional use
Get great pictures fast
Easy multi-screen setup
Easy integration
Large 32GB internal storage
Signage made simple
Wireless screen mirroring
Meet more easily
With BRAVIA, sustainability in every scene
Specifications
Display
LED backlightYes
Panel typeVA
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenNo
Display technologyLCD
Display diagonal2.16 m (85")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness650 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time15.9 ms
Contrast ratio (typical)6000:1
Contrast ratio (dynamic)500000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Display diagonal (metric)215.9 cm
Supported video modes480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions3840 x 2160, 4096 x 2160
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Motion interpolation technologyMotionflow XR 240
High Dynamic Range (HDR) supportedYes
Colour saturation92%
Native refresh rate50 Hz
Haze rate58%
RGB colour spaceDCI-P3
Ports & interfaces
USB portYes
RS-232CYes
Wi-FiYes
DisplayPorts quantity0
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
DVI portNo
Composite video in1
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB ports quantity2
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Placement supportedIndoor
OrientationHorizontal/Vertical
Product colourBlack
Panel mounting interface400 x 400 mm
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Operating hours (hours/days)24/7
HDCPYes
Automatic brightness controlYes
Multicast supportYes
Wi-Fi DirectYes
Apple AirPlay supportYes
Dolby VisionYes
Hybrid Log-Gamma (HLG)Yes
High Dynamic Range 10 (HDR10)Yes
HDCP version2.3
Wi-FiYes
Power
Power consumption (typical)373 W
Power consumption (standby)0.5 W
Energy efficiency scaleA to G
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours151 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours202 kWh
Computer system
Computer systemYes
Operating system installedAndroid
Internal storage capacity32 GB
Audio formats supportedFLAC, LPCM, MP3, WAV, WMA
Image formats supportedJPEG, MJPEG
Google applicationsGoogle Chromecast
Weight & dimensions
Display width1899 mm
Display depth71 mm
Display height1089 mm
Display weight44.5 kg
Packaging data
Package width2036 mm
Package depth258 mm
Package height1239 mm
Package weight62 kg
Packaging content
Stand includedNo
Technical details
VESA mountingYes
Power supply typeInternal
Stand includedNo
Panel typeVA
Network
Ethernet LANYes
Thin Client
Internal storage capacity32 GB
Features
Wall mountableYes
Other features
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Samsung QB85C Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop Now
LG 86UH5N-M Signage Display Digital signage flat p...
Shop Now
You may also be interested in
Compare Products
Product Sony FW-85BZ40L Signage Display Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD Wi-Fi 650 cd/m² 4K Ultra HD Black Android 24/7 Sony FW-85BZ40L Signage Display Digita...
Samsung QB85C Digital signage flat panel 2.16 m (85") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 16/7 Samsung QB85C Digital signage flat pan...