Synology E10G30-F2 network card Internal 10000 Mbit/s
£277.24
£231.03
PCIe 3.0 x8, 10 Gbps, 69 mm x 168 mm x 17.3 mm
More Information
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | SFP+ |
| SKU | E10G30-F2 |
| EAN | 4711174725045 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Y |
Description
Flexible SFP+ options
Support for short-range and long-range transceivers as well as DAC options enables flexible connectivity choices.
Link aggregation
Dual 10GbE ports can be combined into a Link Aggregation Group to boost throughput up to 20 Gb/s, while also providing port failover and load balancing functionality.1
CPU offloading and load balancing
Support for CPU offloading and load balancing technologies enables optimal system performance.
Support for short-range and long-range transceivers as well as DAC options enables flexible connectivity choices.
Link aggregation
Dual 10GbE ports can be combined into a Link Aggregation Group to boost throughput up to 20 Gb/s, while also providing port failover and load balancing functionality.1
CPU offloading and load balancing
Support for CPU offloading and load balancing technologies enables optimal system performance.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 3.0 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Link aggregation | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Component for | NAS/storage server |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 168 mm |
| Depth | 17.3 mm |
| Height | 69 mm |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vertiv Liebert IntelliSlot RDU120 - Network Card, ...
Shop NowStarTech.com USB-C to Fiber Optic Converter - Open...
Shop NowQNAP QXG-10G2T-X710 network card Internal Ethernet...
Shop NowHPE Broadcom BCM57416 Ethernet 10Gb 2-port BASE-T ...
Shop NowBroadcom BCM957412A4120AC network card Internal 10...
Shop NowIntel E810-XXVDA2 f/ OCP 3.0 Internal Fiber
Shop NowIntel X710-T2L Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowEaton NETWORK-M3 network card Internal Ethernet 10...
Shop NowONLINE USV-Systeme DW7SNMP30 network card Internal...
Shop NowVertiv IntelliSlot RDU101 Internal Ethernet 100 Mb...
Shop NowIntel E810-XXVDA2 Internal Fiber
Shop NowAllied Telesis 2914SX/LC Internal Fiber 1000 Mbit/...
Shop NowIntel X710T2LOCPV3G1P network card
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
ONLINE USV-Systeme DW7SNMP30 network c...
£252.36
£210.30
|
Popular
Vertiv Liebert IntelliSlot Unity Card
£234.30
£195.25
|
StarTech.com USB-C to Fiber Optic Conv...
£222.11
£185.09
|
Broadcom BCM957412A4120AC network card...
£259.90
£216.58
|
Vertiv IntelliSlot RDU101 Internal Eth...
£245.92
£204.93
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DW7SNMP30
|
IS-UNITY-SNMP
|
US1GC30SFP
|
BCM957412A4120AC
|
RDU101
|
| Manufacturer |
ONLINE USV-Systeme
|
Vertiv
|
StarTech.com
|
Broadcom
|
Vertiv
|
| Interface |
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
N/A
|
Ethernet
|
| Internal |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
100 Mbit/s
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
N/A
|
RJ-45
|
USB Type-C
|
PCI Express
|
N/A
|