T1A HP EliteDesk 800 G5 Refurbished Intel® Core™ i5 i5-9500T 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black, Silver
£257.40
£214.50
HP EliteDesk 800 G5 Intel R CoreTM i5-9500t 2.10GHz 256 GB SSD 8GB RAM MAR WIN11P Mini Integrated Graphics Controller T1A - UK CABLE
- This product is covered by a standard 2-year warranty (6 months on the battery).
- The minimum battery capacity of the original measured in mAh is 70%.
- This device has gone through a professional refurbishment process in an ISO-certified facility, ensuring it has been thoroughly tested, cleaned, and quality-checked for reliable performance.
- All previous data has been securely erased in full compliance with GDPR regulations. The computer comes with a genuine Microsoft Windows license pre-installed, so it is ready to use straight out of the box.
- By choosing this refurbished computer, you extend the life of a high-quality product while helping reduce electronic waste and unnecessary new manufacturing.
More Information
| SKU | D-HPED800G5-UK-T101 |
|---|---|
| EAN | 5711603080027 |
| Manufacturer | T1A |
| Availability | Y |
Description
T1A are premium refurbished business machines that only have a few cosmetic signs of use. The original cost was up to 70% more than the price you pay today.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 9th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | i5-9500T |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor threads | 6 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black, Silver |
| Chassis type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Refurbished | Yes |
| Design | |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product colour | Black, Silver |
| Chassis type | Mini PC |
| Refurbished | Yes |
| Performance | |
| Audio chip | Conexant CX20632 |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 34 mm |
| Weight | 960 g |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
| Refurbished | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
T1A HP EliteDesk 800 G5 Refurbished In...
£257.40
£214.50
|
Acer Chromebox CXI5 (Intel Celeron 730...
£323.16
£269.30
|
ASUS Chromebox CHROMEBOX5-GC029UN Inte...
£356.05
£296.71
|
ASUS Chromebox CF40-BC012UN Intel® Cel...
£360.31
£300.26
|
Teqcycle HP EliteDesk 800 G4 DM Intel®...
£307.56
£256.30
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D-HPED800G5-UK-T101
|
DT.Z27EK.002
|
CHROMEBOX5-GC029UN
|
90MS02V2-M000C0
|
TH800G4ML04B
|
| Manufacturer |
T1A
|
Acer
|
ASUS
|
ASUS
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Intel Celeron
|
Intel Celeron
|
Intel Celeron N
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
4GB
|
4GB
|
8GB
|
16GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|