Targus AMM163AMGL stylus pen 10 g Black, Silver
£7.37
£6.14
Antimicrobial 2-in-1 Stylus & Pen For Smartphones and Touchscreens - Black
- Functional stylus to minimise physical contact when sharing touchscreen devices, whilst Targus DefenceGuard Antimicrobial Protection technology works continuously to prevent growth of microorganisms on your stylus
- Comfortable to use as a stylus or a pen, it is lightweight yet perfectly balanced
- Fully compatible with all capacitive touch screen devices (tablets, smartphones or touchscreen laptops)
- Innovative micro air pocket tip design gives a 75% smoother glide for perfect accuracy and responsiveness
- Stylish single piece construction with integrated clip and no separate lid to lose, simply twist to use the pen
- Improves your experience with applications for sketching, note taking, photo editing, etc.
More Information
| SKU | AMM163AMGL |
|---|---|
| EAN | 5051794035223 |
| Manufacturer | Targus |
| Availability | Y |
Description
The incredibly slim and well balanced stylus & pen has a seamlessly designed integrated pocket clip that is both sleek and functional; the Targus Stylus & Pen can go wherever you go, ready to be the extension of your hand and your creative partner as you sketch, write, and create on your device with greater freedom. Unlock greater functionality with your tablet or smartphone as you create hand-written notes, have greater freedom to draw, find improved accuracy when you edit photos, and easily sketch your ideas as you use the all new Targus Stylus & Pen in your own way.
Targus Antimicrobial Protection is an infused protective finish to the material that creates a cleaner surface and protects the stylus. Unlike topically applied sprays, Antimicrobial Protection is infused into the material and works continuously to prevent the growth of microorganisms.
Targus Antimicrobial Protection is an infused protective finish to the material that creates a cleaner surface and protects the stylus. Unlike topically applied sprays, Antimicrobial Protection is infused into the material and works continuously to prevent the growth of microorganisms.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 9 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 9 mm |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Features | |
| Suitable for touchscreen type | Capacitive |
| Brand compatibility | Universal |
| Product colour | Black, Silver |
| Device compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 9 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 9 mm |
| Weight | 10 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Targus AMM163AMGL stylus pen 10 g Blac...
£7.37
£6.14
|
LogiLink AA0041 stylus pen Silver
£9.94
£8.28
|
LogiLink AA0010 stylus pen Black
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|
| SKU |
AMM163AMGL
|
AA0041
|
AA0010
|
| Manufacturer |
Targus
|
LogiLink
|
LogiLink
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Device compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|