Ultimate Ears 984-002022 portable/party speaker Blue
£79.16
£65.97
Ultimate Ears MINIROLL
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| SKU | 984-002022 |
| EAN | 5099206127098 |
| Manufacturer | Ultimate Ears |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Specifications
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Product design | Spheric |
| Recommended usage | Universal |
| Number of speakers | 1 |
| Number of drivers | 1 |
| Number of passive radiators | 1 |
| Passive radiator size (W x D) | 37.75 x 65 mm |
| Audio | |
| Sound pressure level (max) | 87 dB |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Bluetooth range | 40 m |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Plastic |
| Volume control | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Minimum system requirements | For audio playback: smartphones, tablets and other devices that support Bluetooth[Advanced Audio Distribution Profile (A2DP)]. |
| Card reader integrated | No |
| Wi-Fi | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | No |
| USB charging port | Yes |
| Bluetooth range | 40 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| AUX in | No |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5 mm connector | No |
| Design | |
| Hook | Yes |
| Protection features | Drop proof, Dustproof, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product design | Spheric |
| Product colour | Blue |
| Housing material | Plastic |
| Volume control | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 8518220090 |
| Waterproof up to | 1.2 m |
| Performance | |
| Recommended usage | Universal |
| On/off switch | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 12 h |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Package width | 54 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Depth | 122.7 mm |
| Package height | 118 mm |
| Height | 48.1 mm |
| Weight | 279 g |
| Package weight | 322 g |
| Packaging data | |
| Package width | 54 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 322 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8518220090 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Wi-Fi | No |
| Quick start guide | Yes |
| Minimum system requirements | For audio playback: smartphones, tablets and other devices that support Bluetooth[Advanced Audio Distribution Profile (A2DP)]. |
| Batteries included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Ultimate Ears 984-002022 portable/part...
£79.16
£65.97
|
Hot Product
Our Pure Planet Signature Bluetooth Sp...
£93.49
£77.91
|
Bestseller
Bose SoundLink Micro Bluetooth speaker...
£96.52
£80.43
|
Recommended
Ultimate Ears 984-002017 portable/part...
£79.16
£65.97
|
Ultimate Ears 984-002027 portable/part...
£79.16
£65.97
|
Popular
JBL Flip 6 Black 30 W
£102.94
£85.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
984-002022
|
OPP141
|
783342-0100
|
984-002017
|
984-002027
|
JBLFLIP6BLK
|
| Manufacturer |
Ultimate Ears
|
OUR PURE PLANET
|
BOSE
|
Ultimate Ears
|
Ultimate Ears
|
JBL
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|