Unicol PZX9U TV mount 2.79 m (110") Black
£130.68
£108.90
970 x 50 x 650 mm, 12 kg, max 120 kg
More Information
| Maximum weight capacity | 120 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 110 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | PZX9U |
| EAN | 0726670206503 |
| Manufacturer | Unicol |
| Availability | Y |
Description
Pozimount Universal Mount
- Variable array of hole centres including most standard Vesa range
- Unique taglock system allows easy security fitting
- Easy Fitting
- Flat wall Mount
- Very slim installation - approximately 50 mm
- Back plate with wide array of wall fixing centres
- Cable entry
- Maximum size of screen 110 inchs
- Variable array of hole centres including most standard Vesa range
- Unique taglock system allows easy security fitting
- Easy Fitting
- Flat wall Mount
- Very slim installation - approximately 50 mm
- Back plate with wide array of wall fixing centres
- Cable entry
- Maximum size of screen 110 inchs
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 970 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 650 mm |
| Weight | 12 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink BP0118 TV mount/stand 177.8 cm (70") Blac...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors (c...
Shop NowMultibrackets M Public Floorstand Basic 180 incl s...
Shop NowPeerless SF680P TV mount 2.49 m (98") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Unicol PZX9U TV mount 2.79 m (110"...
£130.68
£108.90
|
Bestseller
Peerless SF680P TV mount 2.49 m (98&qu...
£187.01
£155.84
|
LogiLink BP0118 TV mount/stand 177.8 c...
£260.44
£217.03
|
Popular
Neomounts WL40S-850BL18 TV mount wall...
£186.59
£155.49
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
£292.34
£243.62
|
Hot Product
Multibrackets M Public Floorstand Basi...
£205.36
£171.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PZX9U
|
SF680P
|
BP0118
|
WL40S-850BL18
|
462563
|
7350073734627
|
| Manufacturer |
Unicol
|
Peerless
|
LogiLink
|
Neomounts
|
Manhattan
|
MULTIBRACKETS
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Ceiling
|
Wall
|
Floor
|
Floor
|