Urban Factory CRAZY SMALL MOUSE USB WIRED (BLACK)
£3.06
£2.55
CRAZY SMALL MOUSE USB WIRED (BLACK)
- Mouse resolution: 800 dpi
- 3-button mouse for right-handed and left-handed users. (ambidextrous)
- Black plastic USB cable 1.50m long
- Compatible Windows/ Mac OS/ Linux/ Android/ iOS
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | BDM02UF |
| EAN | 3760170841649 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
CRAZY: Wired ambidextrous USB mouse.
This small mouse has been designed to travel with you everywhere and in all circumstances. It connects to a USB-A port and has a 1.50M long cable. Its ambidextrous design makes it a mouse suitable for all morphologies.
This small mouse has been designed to travel with you everywhere and in all circumstances. It connects to a USB-A port and has a 1.50M long cable. Its ambidextrous design makes it a mouse suitable for all morphologies.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Recommended usage | Universal |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 0.8 m |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Weight | 52 g |
| Form factor | Ambidextrous |
| Plug and Play | Yes |
| Ergonomics | |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows ME |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 2000, Windows ME |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 52 g |
| Other features | |
| Weight | 52 g |
| Compatibility | All OS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Urban Factory BIG CRAZY MOUSE USB WIRED (BULK)
Shop NowLogiLink ID0062 mouse USB Type-A Optical 1000 DPI
Shop Nowconnektgear MO542 USB Mid-Size 3 Button Optical Mo...
Shop NowManhattan MW3050 Wireless Optical Mouse, Black, 12...
Shop NowHama MC-100 mouse Office Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowHama MC-200 mouse Right-hand USB Type-A Optical 12...
Shop NowCables Direct NLMS-222A mouse Ambidextrous USB Typ...
Shop NowLogitech Mouse M90
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Urban Factory CRAZY SMALL MOUSE USB WI...
£3.06
£2.55
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£3.95
£3.29
|
Urban Factory BIG CRAZY MOUSE USB WIRE...
£4.36
£3.63
|
New
LogiLink ID0062 mouse USB Type-A Optic...
£4.27
£3.56
|
Hot Product
Cables Direct NLMS-222A mouse Ambidext...
£3.43
£2.86
|
Recommended
connektgear MO542 USB Mid-Size 3 Butto...
£3.58
£2.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BDM02UF
|
910-001793
|
BCM01UF
|
ID0062
|
NLMS-222A
|
24-0542
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Logitech
|
Urban Factory
|
LogiLink
|
Cables Direct
|
connektgear
|
| Buttons quantity |
3
|
2
|
3
|
3
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
N/A
|
office
|
office
|
N/A
|
N/A
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|