Urban Factory ERGO: FOLDABLE ALUMINIUM MULTI-POSITION STAND
£20.93
£17.44
ERGO: FOLDABLE ALUMINIUM MULTI-POSITION STAND
More Information
| SKU | AST01UF |
|---|---|
| EAN | 3760170880242 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
Multi-angle adjustable design: Laptop and tablet stand that offers 6 different adjustment levels.
Compact and portable: Foldable and portable design, the laptop stand can be easily opened and closed. It comes with a storage bag.
Robust construction: The stand is built from aluminum for optimal durability.
Compact and portable: Foldable and portable design, the laptop stand can be easily opened and closed. It comes with a storage bag.
Robust construction: The stand is built from aluminum for optimal durability.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Aluminium |
| Non-slip surface | Yes |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Number of height positions | 6 |
| Number of adjustment positions | 6 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 140 g |
| Width | 240 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 15 mm |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Colour | |
| Product colour | Aluminium |
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Technical details | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Adjustable | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Fellowes Alumia Laptop Riser Portable Laptop Stand...
Shop NowFellowes Alumia Laptop Riser Portable Laptop Stand...
Shop NowFellowes Alumia Laptop Riser Desk Based Laptop Sta...
Shop NowPREVO HZ08 notebook stand Silver 43.2 cm (17")
Shop NowKensington Elevated Stand for Surface
Shop NowTrust Primo Laptop & tablet stand Grey 40.6 cm (16...
Shop NowMatias iRizer Black
Shop NowNeomounts NSLS010 Laptop stand 11-17" - foldable -...
Shop NowKensington Easy Riser Aluminium Laptop Riser
Shop NowDICOTA D31889 laptop stand Black, Silver
Shop NowStarTech.com VESA Laptop Tray - Adjustable Monitor...
Shop NowALOGIC Metro Adjustable & Portable Laptop Riser
Shop NowConceptronic THANA04S ERGO Foldable Aluminum Lapto...
Shop NowTargus AWE810GL laptop stand Aluminium 39.6 cm (15...
Shop NowKensington SmartFit Easy Riser EQ Laptop Cooling S...
Shop NowStarTech.com Portable Laptop Stand - Adjustable
Shop NowFellowes Designer Suites Laptop Riser
Shop NowFellowes Laptop Stand for Desk - Office Suites Plu...
Shop NowKensington SmartFit Easy Riser Go Adjustable Ergon...
Shop NowFellowes Office Suites Laptop Riser
Shop NowNeomounts NSLS075BLACK Laptop stand 10-16" - folda...
Shop NowKensington SmartFit Easy Riser Laptop Cooling Stan...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory ERGO: FOLDABLE ALUMINIUM...
£20.93
£17.44
|
Bestseller
Kensington SmartFit Easy Riser Laptop...
£18.95
£15.79
|
Recommended
Fellowes Laptop Stand for Desk - Offic...
£31.27
£26.06
|
Hot Product
Fellowes Office Suites Laptop Riser
£30.96
£25.80
|
Popular
Fellowes Designer Suites Laptop Riser
£18.59
£15.49
|
New
Kensington SmartFit Easy Riser Laptop...
£20.56
£17.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AST01UF
|
60112
|
8036701
|
8032001
|
8038401
|
K52788WW
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Kensington
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Kensington
|