UROVO DT66,2.4GHz,2D,6.5",A13 (AER),4/64,WiFi/BT/5G,NFC,5000mAH,cable,PSU(EU),HS
£435.41
£362.84
DT66,2.4GHz,2D,6.5",A13 (AER),4/64,WiFi/BT/5G,NFC,5000mAH,cable,PSU(EU),HS
- Qualcomm QCM4490 Octa-core 2.4GHz
- Android 13 (AER) OS, 6.5 Inch Display, 720x1600
- RAM:4GB/8GB ROM:64GB/128GB
- 5000mAh Battery, supports hot swap (in 30 sec)
- Camera: Front 5MP, Rear 13MP, optional ITOF camera (3D)
- 1D/2D Barcode Scanner (optional), NFC
- WiFi6e: 2.4GHz/5/6GHz, BT: BT5.2, 5G WWAN
- Nano- SIM x 2,TF card x 1,(Reserved support e Sim )
- IP67, 1.5m drop proof
- Standard Accessories: Power Adapter 1, USB Cable 1, hand strap 1
More Information
| Display | 6.5" 720 x 1600 pixels |
|---|---|
| Processor | 2410 |
| WiFi | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| SKU | DT66-QFGT4HNSEX0 |
| EAN | 5715063470558 |
| Manufacturer | Urovo |
| Availability | Y |
Description
Qualcomm QCM4490 Octa-core 2.4GHz,
Android 13 (AER) OS, 6.5 Inch Display, 720x1600
RAM:4GB/8GB ROM:64GB/128GB
5000mAh Battery, supports hot swap (in 30 sec)
Camera: Front 5MP, Rear 13MP, optional ITOF camera (3D)
1D/2D Barcode Scanner (optional), NFC
WiFi6e: 2.4GHz/5/6GHz, BT: BT5.2, 5G WWAN
Nano- SIM x 2,TF card x 1,(Reserved support e Sim )
IP67, 1.5m drop proof
Standard Accessories: Power Adapter 1, USB Cable 1, hand strap 1
Android 13 (AER) OS, 6.5 Inch Display, 720x1600
RAM:4GB/8GB ROM:64GB/128GB
5000mAh Battery, supports hot swap (in 30 sec)
Camera: Front 5MP, Rear 13MP, optional ITOF camera (3D)
1D/2D Barcode Scanner (optional), NFC
WiFi6e: 2.4GHz/5/6GHz, BT: BT5.2, 5G WWAN
Nano- SIM x 2,TF card x 1,(Reserved support e Sim )
IP67, 1.5m drop proof
Standard Accessories: Power Adapter 1, USB Cable 1, hand strap 1
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 720 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 16.5 cm (6.5") |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Compatible memory cards | Nano Memory (NM) |
| Flash memory | 64 GB |
| Processor | |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor family | 2410 |
| Network | |
| Data network | 5G |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Phone function | No |
| Software | |
| Operating system installed | Android |
| Power | |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0.5 mm |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission | |
| Data network | 5G |
| Bluetooth | Yes |
| Technical details | |
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Phone function | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Datalogic Memor 11 handheld mobile computer 12.7 c...
Shop NowDatalogic Memor 11 handheld mobile computer 12.7 c...
Shop NowNewland NFT10 Pilot Pro handheld mobile computer 1...
Shop NowUROVO DT50S,HS7,5,7",A11/13 (AER),4/64,WiFi,4G,500...
Shop NowDatalogic Memor K25 handheld mobile computer 10.2 ...
Shop NowDatalogic Handhelds und Navigation handheld mobile...
Shop NowZebra TC22 handheld mobile computer 15.2 cm (6") 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
UROVO DT66,2.4GHz,2D,6.5",A13 (AE...
£435.41
£362.84
|
Popular
Capture CA-MT-11010B handheld mobile c...
£593.02
£494.18
|
Recommended
Datalogic Memor 11 handheld mobile com...
£584.53
£487.11
|
Hot Product
Datalogic Memor 11 handheld mobile com...
£650.45
£542.04
|
Bestseller
Zebra TC22 handheld mobile computer 15...
£635.81
£529.84
|
Newland NFT10 Pilot Pro handheld mobil...
£447.72
£373.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DT66-QFGT4HNSEX0
|
CA-MT-11010B
|
944900001
|
944900003
|
WLMT0-T22B6ABC2-A6
|
NLS-NFT1055-W4
|
| Manufacturer |
Urovo
|
CAPTURE
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Zebra
|
Newland
|
| Weight |
N/A
|
250g to 500g
|
250g to 500g
|
250g to 500g
|
N/A
|
150g to 250g
|
| Display diagonal |
5" and more
|
5" and more
|
5" and more
|
5" and more
|
5" and more
|
5" and more
|
| Processor family |
2410
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Qualcomm
|
N/A
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| GPS (satellite) |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Built-in camera |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|