Varta Longlife Single-use battery AAA Alkaline
£20.46
£17.05
Varta Longlife, Single-use battery, AAA, Alkaline, 1.5 V, 24 pc(s), 44.5 mm
More Information
| SKU | 4903121134 |
|---|---|
| EAN | 4008496129874 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | Y |
Description
Varta Longlife. Battery type: Single-use battery, Battery size(s): AAA, Battery technology: Alkaline. Height: 44.5 mm, Diameter: 1.05 cm, Weight: 11.4 g. Package width: 65 mm, Package depth: 50 mm, Package height: 44 mm. Package weight: 280 kg
Specifications
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 24 pc(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 11.4 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 44 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 44 mm |
| Features | |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 24 pc(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Package weight | 280 kg |
| Battery type | Single-use battery |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
GP Batteries Ultra Alkaline GP15AU Single-use batt...
Shop NowGP Batteries Super Alkaline 15A/LR6 Single-use bat...
Shop NowGP Batteries Super Alkaline 24A/LR03 Single-use ba...
Shop NowGP Batteries Lithium Cell CR2450 Single-use batter...
Shop NowVarta Alkaline, AA, 24 pack Single-use battery
Shop NowDuracell 141025 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell Ultra M3 Lithium Pack of 2 Single-use bat...
Shop NowDuracell Ultra Power Lithium Pack of 2 Single-use ...
Shop NowGP Batteries ReCyko Rechargeable battery AA Nickel...
Shop NowCoreParts MBR9V/6LR61 household battery
Shop NowDuracell MN1300B4 household battery Single-use bat...
Shop NowDuracell Plus Power C, 6 Pack Single-use battery A...
Shop NowDuracell 245105 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell MN1203 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell Ultra M3 6v Lithium Single-use battery
Shop NowDuracell MX2500 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell DA10 household battery Single-use battery...
Shop NowDuracell DA312 household battery Single-use batter...
Shop NowMaplin L4047X18X4 household battery Single-use bat...
Shop NowDuracell HR6-B household battery Rechargeable batt...
Shop NowVarta CR 15 H270 Single-use battery CR2 Lithium
Shop NowDuracell StayCharged AAA 4 Pack Rechargeable batte...
Shop NowDuracell 6x D 1.5V Single-use battery Alkaline
Shop NowDuracell MN2400B16 household battery Single-use ba...
Shop NowAnsmann 3V Lithium CR2477 Single-use battery
Shop NowVerbatim 49505 household battery Single-use batter...
Shop NowDuracell CR1/3 N (DL1/3 N) 1-BL Single-use battery...
Shop NowDuracell HR3-B household battery Rechargeable batt...
Shop NowDuracell MN1500B8 household battery Single-use bat...
Shop NowDuracell AA 2400mAh 4 Pack Rechargeable battery Ni...
Shop NowVerbatim 49504 household battery Single-use batter...
Shop NowVarta 4x AA Lithium Single-use battery
Shop NowMaplin L4047X18 household battery Single-use batte...
Shop NowDuracell Ultra M3 3v Lithium Single-use battery
Shop NowDuracell MN2400B8 household battery Single-use bat...
Shop NowDuracell DL2032B2 household battery Single-use bat...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Duracell CR2 Single-use battery Lithium
£25.74
£21.45
|
Recommended
Duracell DA312 household battery Singl...
£17.00
£14.17
|
Hot Product
Duracell MX2500 household battery Sing...
£17.70
£14.75
|
Duracell DA10 household battery Single...
£16.86
£14.05
|
Bestseller
Duracell Ultra M3 3v Lithium Single-us...
£16.73
£13.94
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
020306
|
DA312
|
MX2500
|
DA10
|
DL123
|
| Manufacturer |
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery technology |
Lithium
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
Zinc-Air
|
Lithium
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|