Vision TC-USBCHDMI/BL video cable adapter USB Type-C HDMI Type A (Standard) Black
£29.11
£24.26
Professional Black USB-C to HDMI Adaptor
More Information
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | USB Type-C |
| SKU | TC-USBCHDMI/BL |
| EAN | 4979315000004 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | Y |
Description
Connects the USB-C port on a laptop to a display device.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Certification | CE, FCC |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 40 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PROVGAHDMI3 video cable adapter 3 m HDMI ...
Shop Nowi-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz HDMI Video Adapter
Shop NowLindy HDMI 8K60 to DisplayPort 1.4 Converter
Shop NowLindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA Converter
Shop NowVivolink PROHDMIDVI10 video cable adapter 10 m HDM...
Shop NowLindy 5m USB Type C to DP 4K60 Adapter Cable with ...
Shop NowVivolink PROHDMIUSBAB5AMP video cable adapter 5 m ...
Shop NowVivolink PRODPHDMI4K15 video cable adapter 15 m Di...
Shop NowVivolink PROHDMIVGA5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop NowVivolink PROVGAHDMI5 video cable adapter 5 m HDMI ...
Shop Nowi-tec USB-A/USB-C Dual 4K/60 Hz DisplayPort Video ...
Shop NowLindy 5m USB Type C to HDMI 4K60 Adapter Cable wit...
Shop NowVivolink PRODPHDMI15 video cable adapter 15 m Disp...
Shop NowLindy 2m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PROADRING8S video cable adapter Mini Disp...
Shop NowStarTech.com 5-Pack DisplayPort to VGA Adapter - D...
Shop NowLindy 3m Active DisplayPort 1.4 to HDMI 8K60 Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Vision TC-USBCHDMI/BL video cable adap...
£29.11
£24.26
|
Recommended
Vivolink PROHDMIDVI10 video cable adap...
£68.06
£56.72
|
Vivolink PROVGAHDMI3 video cable adapt...
£66.17
£55.14
|
Vivolink PROVGAHDMI5 video cable adapt...
£72.29
£60.24
|
Popular
Vivolink PRODPHDMI4K10 video cable ada...
£56.90
£47.42
|
Hot Product
Lindy HDMI to DisplayPort, DVI and VGA...
£61.26
£51.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC-USBCHDMI/BL
|
PROHDMIDVI10
|
PROVGAHDMI3
|
PROVGAHDMI5
|
PRODPHDMI4K10
|
38182
|
| Manufacturer |
Vision
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB Type-C
|
HDMI
|
HDMI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
N/A
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm + USB Type-A
|
VGA (D-Sub) + 3.5mm + USB Type-A
|
HDMI
|
N/A
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|