Vivolink PROADRING10S video cable adapter HDMI Silver
£143.58
£119.65
Pro USB-C + Lightning to HDMI
- Apple lightning to HDMI (original Apple)
- USB-C to HDMI (support Alternate mode for Apple products)
- Tool for mount and removal included
More Information
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| SKU | PROADRING10S |
| EAN | 5704174977964 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
4K@60Hz USB-C (HDMI Cable not included)
HDMI to Lightning
Vivolink Adapter ring is a "must have" for every meeting room.
With the adapter ring attached to HDMI cable in meeting room you are sure that all your guests can connect their laptop computer to your monitor/projector
Premium designed adapters in aluminum with laser engraved text.
Perfect adapter for small computers.
Adapter support 4K resolution in 60Hz
The adapter is secured to the HDMI cable with an unbraco lock (tool is included in the package)
USB-C is upgradeable. Avoiding compatability issues.
* this product can only be sold in Europe marked
HDMI to Lightning
Vivolink Adapter ring is a "must have" for every meeting room.
With the adapter ring attached to HDMI cable in meeting room you are sure that all your guests can connect their laptop computer to your monitor/projector
Premium designed adapters in aluminum with laser engraved text.
Perfect adapter for small computers.
Adapter support 4K resolution in 60Hz
The adapter is secured to the HDMI cable with an unbraco lock (tool is included in the package)
USB-C is upgradeable. Avoiding compatability issues.
* this product can only be sold in Europe marked
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Chipset | Dual chipset |
| HDMI version | 2.0b |
| Product colour | Silver |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA) |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP version | 2.2 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Connection to PC | Yes |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Supported resolutions | 4K@60Hz |
| Connection to PC | Yes |
| Cable colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 4 mm |
| Weight | 66 g |
| Package weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Package weight | 120 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Packaging content | Plastic bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROADRING10S video cable adap...
£143.58
£119.65
|
Lindy 15m HDMI to DVI-D Cable, Gold Line
£116.90
£97.42
|
Vivolink PROADRING7S video cable adapt...
£115.50
£96.25
|
Vivolink PROADRING13S video cable adap...
£195.37
£162.81
|
Digitus USB-C - HDMI AOC adapter cable...
£161.33
£134.44
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROADRING10S
|
36199
|
PROADRING7S
|
PROADRING13S
|
AK-330150-200-S
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|
Digitus
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
USB Type-C
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DVI-D
|
N/A
|
N/A
|
HDMI
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|