Vivolink PROUSB3AAF10 USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 10 m USB A Black
£145.87
£121.56
USB 3.0, USB-A male, USB-A female, 10m including USB-A to USB-B cable
- USB 1.1 Full Speed
- USB 3.0 support (5 Gbps)
- Two USB amplifiers
- Cable diameter: 3mm
- Minimum cable bend radius: 20mm
- Cable power supply required: Yes, USB type A
- Cable power supply information: 5V 900mA
- Backward compatible with USB 2.0 standard
More Information
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | PROUSB3AAF10 |
| EAN | 5706998972668 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Optical fiber cable: Vivolink high performance USB cables is ideal for applications requiring long distance signal transmission. 5Gbps USB 3.0 also full support of USB2.0
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Service note:
USB3.0 is still an "open" standard and there might be products on the marked that does not accept fiber extension.
In order to ensure full functionality with USB3.0 extension, we strongly advice to make a connection test before installing products.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 10 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Output current (max) | 5 A |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Cable length | 10 m |
| Width | 184 mm |
| Weight | 220 g |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 304 g |
| Packaging data | |
| Package width | 239 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 304 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 184 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 180 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microconnect USB3.2CC7OP USB cable USB 3.2 Gen 2 (...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CA15OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowCablenet 32-3780 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen ...
Shop NowMicroconnect USB3.2CC15OP USB cable USB 3.2 Gen 2 ...
Shop NowMicroconnect USB3.1CC10OP USB cable 10 m USB C Bla...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.1CC10OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.1C15OP USB cable USB 3.2 Gen ...
Shop NowMicroconnect MC-USB3.2CA10OP USB cable USB 3.2 Gen...
Shop NowLindy 20m USB 3.0 Active Extension Type A to C
Shop NowMicroconnect USB3.2CC10OP USB cable USB 3.2 Gen 2 ...
Shop NowLogitech 952-000195 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 G...
Shop NowLindy 20m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowLindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type C Cable, Aud...
Shop NowLogitech Strong USB 10m
Shop NowLindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 15m USB 3.0 Active Extension Pro
£132.92
£110.77
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£212.30
£176.92
|
Popular
Lindy 15m Fibre Optic Hybrid USB Type...
£174.31
£145.26
|
Recommended
Microconnect USB3.1CC10OP USB cable 10...
£152.11
£126.76
|
Microconnect MC-USB3.1CC10OP USB cable...
£161.05
£134.21
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
43229
|
939-001799
|
38503
|
USB3.1CC10OP
|
MC-USB3.1CC10OP
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Logitech
|
Lindy
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
USB C
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|