Vivolink PROUSBCHDMIMM7.5 cable gender changer USB C Black
£54.65
£45.54
USB-C to HDMI Cable 7.5m Black
- HDMI 4K@60Hz resolution
- USB-C to HDMI 18Gbit
More Information
| SKU | PROUSBCHDMIMM7.5 |
|---|---|
| EAN | 5704174962472 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
Description
Vivolink high performance USB-C to HDMI cable is an easy way to connect laptops with USB-C connectors to a screen.
The cable supports up to 4K@60Hz picture resoluion
Transferspeed 18Gbit
Max current 500mA
The cable supports up to 4K@60Hz picture resoluion
Transferspeed 18Gbit
Max current 500mA
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| HDCP | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 345 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 178 g |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.5 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.5 m |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
You may also be interested in
| Product |
Vivolink PROUSBCHDMIMM7.5 cable gender...
£54.65
£45.54
|
Popular
Lindy TosLink (Optical) and Coaxial Bi...
£64.15
£53.46
|
Hot Product
Digitus DVI extender via CAT5 / CAT6
£58.33
£48.61
|
Bestseller
Lindy HDMI 2.0 18G EDID Emulator
£74.81
£62.34
|
Recommended
Vivolink PROUSBCHDMIMM2 cable gender c...
£45.49
£37.91
|
Vivolink PROUSBCHDMIMM10 cable gender...
£56.68
£47.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROUSBCHDMIMM7.5
|
70411
|
DS-54101
|
32114
|
PROUSBCHDMIMM2
|
PROUSBCHDMIMM10
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Lindy
|
Digitus
|
Lindy
|
VivoLink
|
VivoLink
|