Yealink WF40 WLAN 150 Mbit/s
£36.42
£30.35
Wi-Fi USB Dongle, IEEE802.11b/g/n, 150 Mbps
- Reliable Connection
- Ease-of-use
- Plug and Play
- High Transmission Rate
- Lower Power Consumption
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| SKU | WF40 |
| EAN | 6938818301245 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Wi-Fi USB Dongle WF40
Wi-Fi USB Dongle WF40 is a low-power, small form factor device that can be implemented within offices for seamlessly connecting their IP phones to available wireless networks. This dynamic plug-and-play style USB device is an ideal office networking solution for companies—particularly, smaller organizations—seeking affordable, convenient and reliable high-speed wireless connectivity.
Supported by a powerful transmission rate of 150 Mbps, the solution is able to quickly and reliably establish Wi-Fi connectivity so that users can optimally communicate, collaborate, access pertinent documents and resources and more. Wi-Fi USB Dongle WF40 is safe, reliable and easy deployment, which guarantees a flexible and optimal user experience.
Even more, Wi-Fi USB Dongle WF40 is compliant with the IEEE802.11n and IEEE802.11b/g standards, maximizing reliability and throughput.
Wi-Fi USB Dongle WF40 is a low-power, small form factor device that can be implemented within offices for seamlessly connecting their IP phones to available wireless networks. This dynamic plug-and-play style USB device is an ideal office networking solution for companies—particularly, smaller organizations—seeking affordable, convenient and reliable high-speed wireless connectivity.
Supported by a powerful transmission rate of 150 Mbps, the solution is able to quickly and reliably establish Wi-Fi connectivity so that users can optimally communicate, collaborate, access pertinent documents and resources and more. Wi-Fi USB Dongle WF40 is safe, reliable and easy deployment, which guarantees a flexible and optimal user experience.
Even more, Wi-Fi USB Dongle WF40 is compliant with the IEEE802.11n and IEEE802.11b/g standards, maximizing reliability and throughput.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB version | 2.0 |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bandwidth | |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 150 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Wi-Fi | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, WPA2-PSK |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rates supported | 150 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Component for | IP Phone |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18 mm |
| Depth | 26.9 mm |
| Height | 8 mm |
| Security | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, WPA2-PSK |
| Performance | |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 152-bit WEP, WPA2-PSK |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
TP-Link Archer AX1800 Dual Band Wi-Fi 6 USB Adapte...
Shop NowTP-Link Archer AX3000 Wi-Fi 6 Bluetooth 5.2 PCIe A...
Shop NowStarTech.com 2.5GbE USB C to Ethernet Adapter NBAS...
Shop NowLogiLink WL0247 network card WLAN 1300 Mbit/s
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-82574L network card Internal ...
Shop NowIntel AX201.NGWG network card Internal WLAN / Blue...
Shop NowIntel Wi-Fi 6 AX200 (Gig+) Internal WLAN 2400 Mbit...
Shop NowHPE Ethernet 1Gb 4-port 366FLR Internal 1000 Mbit/...
Shop NowAdvantech AIW-344FQ-E01 network card Internal WLAN...
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Network Card ...
Shop NowStarTech.com 3-Port USB 3.0 Hub plus Gigabit Ether...
Shop NowSandberg Mini Wifi Dongle 1300 Mbit/s
Shop NowIntel Wi-Fi 7 BE200 Internal WLAN / Bluetooth 5800...
Shop NowCables Direct USB 3.0 Gigabit Ethernet Hub
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 562FLR-SFP+ Internal Ethe...
Shop NowD-Link Wi-Fi 6 AX1800 USB 3.0 Dongle
Shop NowSandberg USB-C/A 2.5 GbE RJ45 Adapter
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 560FLB FIO Internal 20000...
Shop NowMicroconnect USBETHGW network card Ethernet 1000 M...
Shop NowTP-Link TX30U Plus WLAN
Shop NowLindy USB 3.2 Type C to 2.5G Ethernet Converter
Shop NowViewsonic VB-WIFI-001 network card WLAN / Bluetoot...
Shop NowStarTech.com USB 2.0 AC600 Mini Dual Band Wireless...
Shop NowYealink BT41 Bluetooth 3 Mbit/s
Shop NowLogiLink PC0075 network card Internal Ethernet 100...
Shop NowAirtame AT-ETH network card Ethernet 100 Mbit/s
Shop NowDELL 96NP5 network card Ethernet
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-WGI210AT network card Interna...
Shop NowIntel 7260.HMWWB.R network card Internal WLAN / Bl...
Shop NowASUS PCE-BE6500 Internal WLAN / Bluetooth 2882 Mbi...
Shop NowStarTech.com 1-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowASUS PCE-AXE5400 Internal WLAN 2402 Mbit/s
Shop NowFRITZ!WLAN Stick AC 430 MU-MIMO 433 Mbit/s
Shop NowTP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapte...
Shop NowTP-Link AX1800 Wi-Fi 6 Bluetooth 5.2 PCIe Adapter
Shop NowLevelOne Gigabit USB Network Adapter, USB Hub
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Card, 2-port
Shop NowLenovo 4X90L66917 network card Ethernet
Shop NowTP-Link Archer TX3000E Internal WLAN / Bluetooth 2...
Shop NowASUS PCE-AX1800 BT5.2 Internal WLAN / Bluetooth 17...
Shop NowTP-Link AX1800 Dual Antennas High Gain Wireless US...
Shop NowASUS USB-AC53 Nano WLAN 867 Mbit/s
Shop NowTP-Link AX3000 Wi-Fi 6 Bluetooth 5.0 PCIe Adapter
Shop NowTP-Link Archer T4U WLAN 867 Mbit/s
Shop NowASUS USB-AC58
Shop NowIntel I210T1BLK network card Internal Ethernet 100...
Shop NowGigabyte GC-WB1733D-I network card Internal WLAN /...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Yealink WF40 WLAN 150 Mbit/s
£36.42
£30.35
|
Bestseller
Intel I210T1BLK network card Internal...
£43.68
£36.40
|
New
Microconnect USBETHGW network card Eth...
£31.30
£26.08
|
Hot Product
TP-Link Archer T4U WLAN 867 Mbit/s
£35.27
£29.39
|
Popular
D-Link USB 3.0 to Gigabit Ethernet Ada...
£32.34
£26.95
|
Intel 7260.HMWWB.R network card Intern...
£38.94
£32.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WF40
|
I210T1BLK
|
USBETHGW
|
ARCHER T4U
|
DUB-1312
|
7260.HMWWB.R
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Intel
|
Microconnect
|
TP-LINK
|
D-Link
|
Intel
|
| Interface |
WLAN
|
Ethernet
|
Ethernet
|
WLAN
|
Ethernet
|
WLAN / Bluetooth
|
| Internal |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wireless
|
| Host interface |
USB
|
PCI Express
|
USB
|
USB
|
USB
|
Mini PCI Express
|