Acer 12in1 Type C port Hub
£74.58
£62.15
Acer 12in1 Type C port Hub
- Metal case with simple compact design
- 1x USB-C port with Power Delivery
- 2 x USB 3.2 ports
- 2 x USB 2.0 ports
- 2 x HDMI ports
- 1 x DisplayPort
- 1 x RJ45 Ethernet port
- 1 x 3.5 Audio jack
- SD & microSD card readers
More Information
| Product colour | Silver |
|---|---|
| SKU | HP.DSCAB.009 |
| EAN | 4712842945611 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
Description
With the Acer 12-in-1 USB Type C dongle you will always have access to the ports you need. Choose from the DisplayPort or two HDMIs when connecting to a TV or monitor, connect high speed storage to one of the two USB 3.2 ports to transfer data quickly, hook up your keyboard and mouse easily with the USB 2.0 ports and transfer photos off a camera easily with the built in SD card slot. For a faster and more stable connection to the internet, we have also included an ethernet port to hard wire yourself straight into the network. To top it all off, you get all of these ports just using one USB Type C port on your laptop.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatibility | Windows 10, Mac OS, Chrome OS |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Compatibility | Windows 10, Mac OS, Chrome OS |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Power | |
| Power supply | 100 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 115 g |
| Width | 129 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 16 mm |
| Package weight | 108 g |
| Package width | 16.3 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 56 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Country of origin | China |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 108 g |
| Package width | 16.3 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 56 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Lite Gen2 - Universal USB 3.1 Typ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking ...
Shop NowHypertec ProDock EssentiaI - Universal USB-C Dock ...
Shop NowHypertec ProDock Essential X - Universal USB-C Doc...
Shop NowHypertec ProDock Mac - USB-C Dual HDMI Docking Sta...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano Dock HDMI/VGA with LAN + Ch...
Shop Nowi-tec Metal USB-C Nano 3x Display Dock, 2x HDMI 1x...
Shop NowHypertec ProDock ProDockExtreme Gen2 - Universal U...
Shop Nowi-tec Metal SB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking S...
Shop NowLenovo 40AJ0135DK notebook dock/port replicator Do...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual 4K 60Hz Mon...
Shop NowLenovo 40AJ0135IT laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo ThinkPad Ultra Docking Black
Shop NowDELL DA300 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Targ...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to DELL...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to HP 3...
Shop NowDigitus USB 3.0 Gigabit SFP Network Adapter
Shop NowSatechi Multi-Port Adapter V2 Dock st. USB 3.2 Gen...
Shop Nowi-tec USB-C Dual Display Docking Station with Powe...
Shop NowYealink BYOD-BOX Wired Grey
Shop NowDELL Mobile Adapter DA300 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1...
Shop Nowi-tec USB-C Dual Display Docking Station with Powe...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor Thunderbolt Mini Dock, 4...
Shop Nowi-tec USB 3.0/USB-C Dual HDMI Docking Station
Shop NowLogiLink UA0370 notebook dock/port replicator Wire...
Shop NowBelkin INC004BTSGY laptop dock/port replicator Wir...
Shop NowALOGIC Bolt Plus USB-C Docking Station with stand
Shop NowUrban Factory HUBEE MINI: USB-C DOCKING STATION MU...
Shop NowSamsung EE-P5400U USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowLindy DST-Mini XT, USB-C Laptop Mini Docking Stati...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C to HD...
Shop NowOrigin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Star...
Shop Nowi-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Del...
Shop Nowi-tec USB-C HDMI DP Docking Station with Power Del...
Shop NowLogiLink UA0383 laptop dock/port replicator Wired ...
Shop NowUrban Factory HUBEE PLUS MOBILE STATION USB-C PASS...
Shop NowDigitus Dual M.2 NVMe SSD Docking Station with Off...
Shop NowPort Designs 901906-W notebook dock/port replicato...
Shop NowALOGIC ULDPLSV2-SGR notebook dock/port replicator ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowStarTech.com USB C Docking Station, Dual 4K 60Hz H...
Shop Nowi-tec USB 3.0 USB-C/Thunderbolt 3x Display Metal N...
Shop NowSandberg USB-C 13-in-1 Travel Dock
Shop Nowi-tec USB-C HDMI Dual DP Docking Station with Powe...
Shop NowV7 DOCKTB4PT laptop dock/port replicator Wired Thu...
Shop Nowj5create JCD381-N USB Type-C™ Dual HDMI Mini Doc...
Shop NowHP 4K USB-C Multiport Hub
Shop NowTargus HD4006GL laptop dock/port replicator USB 3....
Shop Nowi-tec USB-C Metal Nano 2x Display Docking Station ...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking ...
Shop Nowi-tec USB-C Metal Ergonomic 3x 4K Display Docking ...
Shop NowPlugable Technologies USB 3.0 Universal Laptop Doc...
Shop NowBelkin INC018vfBK Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NoweSTUFF GLB235470 laptop dock/port replicator Black
Shop NowCanyon DS-90 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Grey
Shop NowLindy DST-Mini XT 810, USB-C Laptop Mini Docking S...
Shop NowOrigin Storage Travel Dock USB-C 4K 10in1 with Dua...
Shop NowLenovo 40B90000WW laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowBelkin INC015BTSGY-CZ laptop dock/port replicator ...
Shop NowHP USB-C Travel Hub G3
Shop NowDigitus USB-C Travel Docking Station, 7-Port
Shop NowSandberg USB-C 13in1 Docking Station Pro
Shop Nowi-tec Universal Dual 4K Display Docking Station + ...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowLenovo 01HY744 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowLenovo USB-C Universal Business Dock Wired 2 x USB...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB-C Docking Station, D...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB-C Docking Station, H...
Shop NowStarTech.com Travel Docking Station for Laptops - ...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Portable USB...
Shop NowLenovo 40AJ0135UK laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowLenovo 40AJ0135EU laptop dock/port replicator Dock...
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter - USB-C Trave...
Shop NowTargus DOCK430EUZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowStarTech.com USB-C Dock - Dual Monitor 1080p HDMI ...
Shop NowMicrosoft 1E4-00002 laptop dock/port replicator Bl...
Shop NowHP Travel USB-C Multi Port Hub
Shop NowSamsung EE-P5400 USB 2.0 Type-C Silver
Shop NowStarTech.com USB C Multiport Adapter, Dual HDMI Vi...
Shop NowLenovo 40B30090EU laptop dock/port replicator 2 x ...
Shop NowLenovo 4X11N40212 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL DA300 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ...
Shop NowLenovo X9 Charging GaN Dock Wired USB 3.2 Gen 2 (3...
Shop NowStarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Docking Station ...
Shop NowStarTech.com USB 3.0 Docking Station Dual Monitor ...
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Docking Statio...
Shop NowStarTech.com USB-C USB-A Dock - Hybrid Universal U...
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowHP Universal USB-C Multiport Hub
Shop NowTargus DOCK310EUZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowTargus DOCK423EU laptop dock/port replicator Wired...
Shop NowDELL Pro 7-in-1 USB-C Travel Hub - DA310
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Acer 12in1 Type C port Hub
£74.58
£62.15
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Monitor USB 3.0 Dock...
£64.18
£53.48
|
Popular
StarTech.com Travel Docking Station fo...
£64.57
£53.81
|
StarTech.com USB 3.0 Docking Station D...
£96.41
£80.34
|
Hot Product
StarTech.com Triple-Monitor USB 3.0 Do...
£104.89
£87.41
|
Recommended
StarTech.com USB C Multiport Adapter,...
£80.59
£67.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HP.DSCAB.009
|
USB3SDOCKHDV
|
USB3SMDOCKHV
|
USB3DOCKHDPC
|
USB3DOCKH2DP
|
DKT30CSDHPD
|
| Manufacturer |
Acer
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Silver
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|