SKU C31DUALDPDOCKPD100WU
EAN 8595611703805
Manufacturer i-tec
Availability Y
PDF URLs View PDF
Description
USB-C office docking station with support for up to 2 external monitors with 4K resolution. The station is compatible with any laptop equipped with a USB-C or Thunderbolt 3 port. 6x USB ports, reliable and quick connection to your business network thanks to an integrated LAN port and support for installation behind a monitor make the docking station an ideal partner for professionals. And of course, the station is capable of charging your laptop or tablet with up to 100 W.
The docking station also comes with a USB-C power adapter with a total power of 100 W (USB-C port: 100 W)
Should you need to connect your monitor via an HDMI port, you can purchase DP2HDMI4K60HZ (i-tec DisplayPort to HDMI Adapter), to allow HDMI connection with resolution of up to 4K and refresh rate of up to 60 Hz.
- Connect up to two 4K/30 Hz external monitors
- Power delivery: up to 100 W (USB-C power adapter with a total power of 100 W is included)
- Two available DisplayPorts
- Combined jack for audio and microphone on the front panel
- Kensington lock protects against theft, particularly in shared offices or public spaces
- On/off switch for maximum energy savings
- Supports Windows 10, macOS X, Android, ChromeOS and Linux
Specifications
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity2
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity0
DisplayPorts quantity2
Connectivity technologyWired
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
On/off switchYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Cable lock slotYes
LED indicatorsYes
Cable lock slot typeKensington
VESA mountingYes
Technical details
Product colourBlack
Cable lock slotYes
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Input current2.3 A
Compatible power plug typesUK
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Output voltage5 / 9 / 12 / 15 / 19 / 20 V
Output current5 A
Power supply100 W
Software
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Other operating systems supportedAndroid
Indication
LED indicatorsYes
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 100%
Weight & dimensions
Width113 mm
Depth113 mm
Height40 mm
Package weight998 g
Package width338 mm
Package depth150 mm
Package height55 mm
Design
Cable lock slot typeKensington
Packaging data
Package weight998 g
Package width338 mm
Package depth150 mm
Package height55 mm
Packaging content
ManualYes
Cables includedAC
AC adapter includedYes
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Hypertec ProDock USB Type- C bundle- includes Lite...
Shop Now
i-tec Metal SB-C Ergonomic 4K 3x Display Docking S...
Shop Now
Hypertec ProDock ProDockExtreme Gen2 - Universal U...
StarTech.com 4K USB-C Dock , Triple UHD 4K Monitor...
StarTech.com Thunderbolt 3 Dock - Dual Monitor 4K ...
StarTech.com USB C Dock - Dual Monitor HDMI & Disp...
Origin Storage Docking Station USB-C
Origin Storage Docking Station USB 3.0
OWC OWCTB3DK14PSG laptop dock/port replicator Wire...
Origin Storage Docking Station USB 3.0 EQV to Leno...
Origin Storage Docking Station USB-C EQV to HP Uni...
Origin Storage Docking Station USB-C EQV to HP 2UF...