Acer Nitro N20-101 Gaming Desktop - Intel Core 5-210H, 16GB, 512GB SSD, Nvidia GeForce RTX 5050, Windows 11, Black
£1,168.76
£973.97
Acer Nitro N20-101 Gaming Desktop - Intel Core 5-210H, 16GB, 512GB SSD, Nvidia GeForce RTX 5050, Windows 11, Black
- Intel Core 5-210H CPU
- Nvidia GeForce RTX 5050
- 16GB RAM
- 512GB SSD
- Windows 11
More Information
| SKU | DG.E5VEK.003 |
|---|---|
| EAN | 4711474800886 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
Description
Acer's Nitro 20 gaming desktop is a compact powerhouse, packing loads of performance into a small chassis so you can enjoy all your favourite games without taking up too much space on your desk.
The powerful Intel Core CPU ensures you can handle a wide range of productivity tasks, as well as gaming.
Plus with an Nvidia GeForce RTX 50 series GPU, you get incredible gaming performance, supercharged with AI-powered optimisation that helps boost framerates and enhance resolution while gaming, ensuring the best experience ever.
The powerful Intel Core CPU ensures you can handle a wide range of productivity tasks, as well as gaming.
Plus with an Nvidia GeForce RTX 50 series GPU, you get incredible gaming performance, supercharged with AI-powered optimisation that helps boost framerates and enhance resolution while gaming, ensuring the best experience ever.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 210H |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | M.2, PCI Express |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 3 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100,10 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Number of rear audio ports | 2 |
| Number of front audio ports | 1 |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini Tower |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini Tower |
| Performance | |
| Market positioning | Gaming |
| Product type | PC |
| Powered by | Intel |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | No |
| Power | |
| Power supply | 400 W |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 493 mm |
| Package height | 417 mm |
| Width | 160 mm |
| Depth | 306 mm |
| Height | 348 mm |
| Package weight | 8.02 kg |
| Weight | 5.2 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 234 mm |
| Package depth | 493 mm |
| Package height | 417 mm |
| Package weight | 8.02 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| Display included | No |
| Keyboard included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Processor manufacturer | Intel |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DELL Pro QVS1260 Intel Core Ultra 5 225 16 GB DDR5...
Shop NowHP EliteDesk 8 G1i AI Intel Core Ultra 5 235 16 GB...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 7 265 16 GB DDR5-...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Intel® Core™ i7 i...
Shop NowLenovo ThinkCentre M90q Gen 5 Intel® Core™ i7 i...
Shop NowDELL Pro Max FCS1250 Intel Core Ultra 7 265 16 GB ...
Shop NowAcer Predator PO3-665 Gaming Desktop - Intel Core ...
Shop NowLenovo LOQ Tower 17IAX10 Intel Core Ultra 7 255HX ...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i Intel Core Ultra 5 235T 16 G...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i AI Intel Core Ultra 5 235T 2...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DD...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700 16 GB DD...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DD...
Shop NowHP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 16...
Shop NowASUS NUC RNUC15CRKU5063C2 Intel Core Ultra 5 225H ...
Shop NowDELL Pro Max FCM2250 Intel Core Ultra 7 265 16 GB ...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i AI Wolf Pro Security Edition...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tiny Intel® Core™ i7 i7-...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Wolf Pro Securi...
Shop NowDELL Pro QVS1260 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB...
Shop NowDELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra 7 265 32 GB...
Shop NowHP ProDesk 4 Tower G1i Wolf Pro Security Edition I...
Shop NowDELL Pro QBM1250 Plus Intel Core Ultra 7 265 16 GB...
Shop NowHP OmniDesk Slim S03-0006na Intel® Core™ i7 i7-...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i Wolf Pro Security Edition In...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i AI Intel Core Ultra 7 265 16 ...
Shop NowHP EliteDesk 8 Mini G1a AMD Ryzen™ 5 220 16 GB D...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70s Gen 6 Intel Core Ultra 5 2...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70q Gen 6 Intel Core Ultra 5 2...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100 8 GB DDR...
Shop NowDELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ultra 7 265 16 ...
Shop NowDELL Pro QCM1250 Intel Core Ultra 7 265T 16 GB DDR...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i AI Intel Core Ultra 7 265T 2...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500 16 GB DD...
Shop NowHP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 8 ...
Shop NowHP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700T 16...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70q Gen 6 Intel Core Ultra 7 2...
Shop NowHP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500T 8 ...
Shop NowDELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra 7 265 16 GB...
Shop NowHP EliteDesk 8 Mini G1a AI Copilot+ PC AMD Ryzen�...
Shop NowLenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Intel® Core™ i5 i...
Shop NowHP EliteDesk 8 G1a Next Gen Copilot+ PC AMD Ryzen�...
Shop NowDELL Pro QBM1250 Plus Intel Core Ultra 5 235 16 GB...
Shop NowDELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra 5 235 16 GB...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700 16 GB DD...
Shop NowLenovo ThinkCentre M90s Gen 5 Intel® Core™ i7 i...
Shop NowDELL Pro QCS1250 Intel Core Ultra 7 265 16 GB DDR5...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500 16 GB DD...
Shop NowDELL Pro QCT1250 Intel Core Ultra 5 235 16 GB DDR5...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i AI Intel Core Ultra 7 265T 1...
Shop NowHP OMEN 35L GT16-0005na AMD Ryzen™ 7 8700G 16 GB...
Shop NowHP OMEN 16L TG03-0007na AMD Ryzen™ 5 8500F 16 GB...
Shop NowHP OMEN 35L GT16-0007na AMD Ryzen™ 7 8700G 16 GB...
Shop NowHP Elite SFF 805 G9 AMD Ryzen™ 7 8700G 16 GB DDR...
Shop NowHP OMEN 35L GT16-0000na AMD Ryzen™ 5 8500G 16 GB...
Shop NowHP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 1...
Shop NowAcer NITRO 20 N20-101 Gaming Desktop - Intel Core ...
Shop NowHP OMEN 16L TG03-0015na Intel Core Ultra 5 225F 16...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Intel Core Ultr...
Shop NowHP OMEN 16L TG03-0008na Intel® Core™ i5 i5-1440...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Intel Core Ultr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Acer Nitro N20-101 Gaming Desktop - In...
£1,168.76
£973.97
|
Bestseller
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500...
£1,337.78
£1,114.82
|
New
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100...
£1,058.36
£881.97
|
Recommended
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700...
£1,477.49
£1,231.24
|
Popular
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700...
£1,545.96
£1,288.30
|
Hot Product
HP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-...
£792.00
£660.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DG.E5VEK.003
|
6U4R8EA#ABU
|
6U4S0EA#ABU
|
6U4S2EA#ABU
|
6U4R9EA#ABU
|
885M1EA#ABU
|
| Manufacturer |
Acer
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Core 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics adapter |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
8GB
|
16GB
|
16GB
|
8GB
|
| Product type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics adapter |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|