HP EliteBoard G1a Next Gen AI PC PRO 340 24 GB DDR5-SDRAM Windows 11 Pro Black
- AMD RyzenTM AI 5 PRO 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD RadeonTM 840M Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD
More Information
| SKU | D76G4ET#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844252956 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
Reasons To Buy
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Calculated comfort in every keystroke
Engineered for an elite typing experience with backlit, larger row keys for quick, clickable controls, optimized for long, rigorous typing sessions.
Engineered for desk-to-desk endurance.
Built to survive those unexpected spills and scrapes, the HP EliteBoard G1a PC is equipped with a spill-resistant, easy-clean keyboard. Designed to pass MIL-STD 810 tests so you stay resilient even in demanding environments.[6]
No downtime drama, just snap-in solutions
Future-ready with easily replaceable top-mounted keyboard, RAM, SSD, and optional battery. This modular design build slashes costs and simplifies maintenance of your device.
Always audio ready, anywhere.
Bring seamless desk-to-desk collaboration to every work session and clarity to every call with integrated dual speakers and microphones tuned by PolyStudio, delivering premium audio that transforms your workspace into a conference room.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[9]
Minimalism that maximizes your workflow
An incognito desktop AI PC with dual mics and speakers all built into a sleek keyboard designed to simplify your setup without clutter and tangled wires.
Protection that starts before the threat
HP Wolf Security for Business[5] detects and self-heals BIOS attacks and provides future-ready protection against quantum computing attacks.
Adaptable AI that works like you do
Take on demanding workloads with up to 50 TOPS[3] of local AI to analyze, create, and optimize with an optional built-in battery for seamless flexibility.[7]
Help protect our shared future
Future forward craftsmanship made with 70% recycled plastics[8] in the enclosure and easily serviceable components all in 100% recyclable packaging.[10]
Description
The EliteBoard G1a AI PC delivers the AI performance of a desktop PC that adapts to how you work — packed into an ultralight, ultra-serviceable keyboard. The AMD Ryzen processor[2] provides up to 50 TOPS NPU[3] of local AI on a device you can connect to any monitor[4] with a single cable, extending productivity beyond one desk.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | PRO 340 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Non-ECC | Yes |
| Internal memory | 24 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory module type | SODIMM |
| Storage | |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Performance | |
| Market positioning | Premium |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | SODIMM |
| Box contents | Canvas cover sleeve (optional) |
| Sustainable technologies and materials | 100% sustainably sourced and recyclable packaging; 100% recycled rare earth magnets (speaker box); Up to 90% ocean-bound plastic (keycaps and keyboard membrane); Up to 90% recycled steel content (system); Up to 75% recycled plastic content (enclosure) |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844252956 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Eclipse gray |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844252956 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 408 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 57 mm |
| Width | 358.1 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Height | 358.1 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Weight | 670 g |
| Packaging data | |
| Package width | 408 mm |
| Package depth | 263 mm |
| Package height | 57 mm |
| Package weight | 1.48 kg |
| Packaging content | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard included | Yes |
| Box contents | Canvas cover sleeve (optional) |
| Input device model | HP 675M Bluetooth Wireless Mouse |
| Keyboard backlit | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 100% sustainably sourced and recyclable packaging; 100% recycled rare earth magnets (speaker box); Up to 90% ocean-bound plastic (keycaps and keyboard membrane); Up to 90% recycled steel content (system); Up to 75% recycled plastic content (enclosure) |
| Keyboard | |
| Keyboard backlit | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 32 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Supplier features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700 16 GB DD...
Shop NowDELL Pro Max FCM2250 Intel Core Ultra 7 265 16 GB ...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Intel Core Ultra...
Shop NowHP Z2 Mini G1a Copilot+ PC AMD Ryzen AI Max PRO 38...
Shop NowHP Z1 Tower G1i Intel Core Ultra 9 285 32 GB DDR5-...
Shop NowHP EliteDesk 8 G1i AI Intel Core Ultra 5 235 16 GB...
Shop NowHP EliteDesk 8 G1a Next Gen Wolf Pro Security Edit...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tiny Intel® Core™ i7 i7-...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 7 265 32 GB DDR5-...
Shop NowDELL Pro Max FCS1250 Intel Core Ultra 7 265 16 GB ...
Shop NowAcer Predator PO3-665 Gaming Desktop - Intel Core ...
Shop NowLenovo LOQ Tower 17IAX10 Intel Core Ultra 7 255HX ...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowLenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowLenovo ThinkCentre M90q Gen 5 Intel® Core™ i7 i...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DD...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Intel Core Ultra...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowLenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 Intel Core Ultr...
Shop NowDELL Pro Max FCT2250 T2 Intel Core Ultra 7 265 16 ...
Shop NowDELL Pro QBM1250 Plus Intel Core Ultra 7 265 16 GB...
Shop NowHP EliteDesk 8 Mini G1a AMD Ryzen™ 5 220 16 GB D...
Shop NowHP ProDesk 4 Mini G1i Wolf Pro Security Edition In...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Wolf Pro Securi...
Shop NowHP ProDesk 4 Tower G1i Wolf Pro Security Edition I...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Wolf Pro Securi...
Shop NowDELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra 7 265 32 GB...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 7 265 32 GB DDR5-...
Shop NowAcer Predator PO3-665 Gaming Desktop - Intel Core ...
Shop NowHP Z2 Tower G1i Intel Core Ultra 7 265 16 GB DDR5-...
Shop NowHP Z2 Mini G1i Intel Core Ultra 7 265 32 GB DDR5-S...
Shop NowHP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700T 16...
Shop NowDELL Pro QVS1260 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB...
Shop NowDELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra 7 265 16 GB...
Shop NowDELL Pro QCS1250 Intel Core Ultra 7 265 16 GB DDR5...
Shop NowDELL Pro QBS1250 Plus Intel Core Ultra 5 235 16 GB...
Shop NowHP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500 16 GB DD...
Shop NowLenovo ThinkStation P2 Tower Intel® Core™ i7 i7...
Shop NowHP OMEN 16L TG03-0007na AMD Ryzen™ 5 8500F 16 GB...
Shop NowHP OMEN 35L GT16-0005na AMD Ryzen™ 7 8700G 16 GB...
Shop NowHP OMEN 35L GT16-0007na AMD Ryzen™ 7 8700G 16 GB...
Shop NowHP Elite SFF 805 G9 AMD Ryzen™ 7 8700G 16 GB DDR...
Shop NowHP OMEN 35L GT16-0000na AMD Ryzen™ 5 8500G 16 GB...
Shop NowHP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 1...
Shop NowASUS ROG G700 GM700TZ-R8700F040W AMD Ryzen™ 7 87...
Shop NowAcer Nitro N20-101 Gaming Desktop - Intel Core 5-2...
Shop NowAcer NITRO 20 N20-101 Gaming Desktop - Intel Core ...
Shop NowHP OMEN 16L TG03-0015na Intel Core Ultra 5 225F 16...
Shop NowHP OMEN 16L TG03-0008na Intel® Core™ i5 i5-1440...
Shop NowHP ProDesk 4 SFF G1i Desktop AI PC Intel Core Ultr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBoard G1a Next Gen AI PC PRO 3...
£1,366.50
£1,138.75
|
Hot Product
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500...
£1,337.78
£1,114.82
|
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700...
£1,477.49
£1,231.24
|
Popular
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700...
£1,545.96
£1,288.30
|
Bestseller
Lenovo ThinkStation P2 Tower Intel® Co...
£1,838.23
£1,531.86
|
Recommended
HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i7 i...
£1,463.52
£1,219.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D76G4ET#ABU
|
6U4R8EA#ABU
|
6U4S2EA#ABU
|
6U4R9EA#ABU
|
30FR001QUK
|
5M9Z1EA#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Lenovo
|
HP
|
| Optical drive type |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
N/A
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
16GB
|
16GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
| Product type |
N/A
|
PC
|
PC
|
PC
|
Workstation
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics adapter |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|