ADATA HV620S external hard drive 2000 GB White
£86.35
£71.96
2TB
More Information
| HDD capacity | 2000 GB |
|---|---|
| Product colour | White |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Bus powered | USB |
| SKU | AHV620S-2TU31-CWH |
| EAN | 4713218463081 |
| Manufacturer | ADATA |
| Availability | Y |
Description
The ultra-portable HV620S packs up to 4TB of external storage in a drive that’s only 11.5mm thick. The design also shines with a mirror-like gloss, simple but elegant and fitting for dependable, go-anywhere storage that runs via fast USB 3.1. For all your content and with nearly universal device compatibility, the HV620S embodies smart design that increases capacity and performance while reducing physical space requirements. Even Slimmer Design The HV620S takes the proven performance and reliability of our existing 2.5” external hard drives and re-defines them. At only 11.5mm in profile, it’s super-slim for sleek elegance and superior portability, fitting easily in any briefcase or backpack. From meeting rooms to treks in nature, the HV620S never gets in the way and always adds a touch of style to your storage.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| HDD capacity | 2000 GB |
| Type | HDD |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | White |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Mac operating systems supported | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certification | FCC, CE, EAC RoHS |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | FCC, CE, EAC RoHS |
| Design | |
| Product colour | White |
| Protection features | Scratch resistant |
| LED indicators | Yes |
| Certification | FCC, CE, EAC RoHS |
| Housing material | Plastic |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 152 g |
| Width | 78 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | White |
| Protection features | Scratch resistant |
| LED indicators | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Ethernet LAN | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Western Digital My Passport WDBYVG0020BWT-WESN ext...
Shop NowSeagate Game Drive for PlayStation Consoles 2 TB
Shop NowSeagate One Touch external hard drive 2 TB Black
Shop NowSeagate One Touch STKY1000400 external hard drive ...
Shop NowWestern Digital My Passport external hard drive 2 ...
Shop NowSeagate Expansion STKM2000400 external hard drive ...
Shop NowToshiba Canvio Basics external hard drive 2 TB 2.5...
Shop NowWestern Digital My Passport external hard drive 1 ...
Shop NowWestern Digital Elements Portable external hard dr...
Shop NowWestern Digital Elements Portable external hard dr...
Shop NowWestern Digital Elements Portable external hard dr...
Shop NowSeagate Archive HDD Basic external hard drive 1 TB...
Shop NowVerbatim Fingerprint Secure Portable Hard Drive 2T...
Shop NowSeagate Lacie Mobile Drive external hard drive 1 T...
Shop NowToshiba Canvio Flex 2 TB external hard drive 2.5" ...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 2 TB 2.5" Micr...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 2 TB 2.5" Micr...
Shop NowToshiba Canvio Flex 1TB external hard drive 2.5" 3...
Shop NowLaCie Rugged USB-C external hard drive 2 TB Orange...
Shop NowIntenso 6021512 external hard drive 4 TB 5400 RPM ...
Shop NowWestern Digital WD Elements Portable external hard...
Shop NowSeagate Game Drive external hard drive 2 TB 3.2 Ge...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
ADATA HV620S external hard drive 2000...
£86.35
£71.96
|
Intenso 6021512 external hard drive 4...
£110.40
£92.00
|
Recommended
LaCie Rugged USB-C external hard drive...
£110.46
£92.05
|
Bestseller
Western Digital Elements Portable exte...
£98.36
£81.97
|
Hot Product
Western Digital Elements Portable exte...
£100.68
£83.90
|
Popular
Western Digital Elements Portable exte...
£154.88
£129.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AHV620S-2TU31-CWH
|
6021512
|
STFR2000800
|
WDBUZG0010BBK-WESN
|
WDBU6Y0020BBK-WESN
|
WDBU6Y0040BBK-WESN
|
| Manufacturer |
ADATA
|
Intenso
|
LaCie
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
| Product colour |
White
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-C
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
N/A
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|