Intenso Memory Board external hard drive 1 TB 5400 RPM 2.5" Micro-USB B 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Anthracite
£91.20
£76.00
2.5", 1TB, 174 g
- Designer External HDD
- Interface: Super Speed USB 3.0
- RPM: 5400 RPM
- Cache: 8 MB
- Max. datatransfer rate Reading: 85,00 MB/s (580x)
- Max. datatransfer rate Writing: 75,00 MB/s (512x)
More Information
| HDD capacity | 1000 GB |
|---|---|
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5 " |
| Product colour | Anthracite |
| SKU | 6028660 |
| EAN | 4034303022878 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
Combining a high-quality design with great performance, the 2.5" Memory Board external hard drive is a must-have storage solution for transferring and securing photos, videos, music and other data. The hard drive impresses with a modern enclosure design made of aluminium in anthracite and is particularly easy to stow thanks to its compact shape. A modest logo engraving and blue LED display are additional optical highlights.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| Read speed | 85 MB/s |
| Write speed | 75 MB/s |
| File format system | FAT32 |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD capacity | 1 TB |
| Type | HDD |
| Storage drive buffer size | 8 MB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | Micro-USB B |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Password protection | No |
| Product colour | Anthracite |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Fingerprint reader | No |
| Security | |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Anthracite |
| LED indicators | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 174 g |
| Width | 115 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Anthracite |
| LED indicators | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Aluminium |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7/8/8.1/10, Mac OS 10.x |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Fingerprint reader | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7/8/8.1/10, Mac OS 10.x |
| Ethernet LAN | No |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate One Touch HDD 1 TB external hard drive 2.5...
Shop NowSeagate One Touch external hard drive 2 TB Micro-U...
Shop NowWestern Digital My Passport WDBYVG0020BWT-WESN ext...
Shop NowSeagate One Touch STKY1000400 external hard drive ...
Shop NowSeagate Game Drive for PlayStation Consoles 2 TB
Shop NowWestern Digital My Passport external hard drive 2 ...
Shop NowToshiba Canvio Basics external hard drive 2 TB 2.5...
Shop NowToshiba Canvio Basics external hard drive 1 TB 2.5...
Shop NowSeagate Expansion STKM2000400 external hard drive ...
Shop NowWestern Digital My Passport external hard drive 4 ...
Shop NowWestern Digital Elements Portable external hard dr...
Shop NowWestern Digital Elements Portable external hard dr...
Shop NowWestern Digital My Passport external hard drive 1 ...
Shop NowSeagate Archive HDD Basic external hard drive 1 TB...
Shop NowWestern Digital Elements Portable external hard dr...
Shop NowSeagate Expansion STKM1000400 external hard drive ...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 1 TB Gr...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 2 TB Bl...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 2 TB Wh...
Shop NowLaCie Mobile Drive (2022) external hard drive 1 TB...
Shop NowLaCie Mobile Drive Secure external hard drive 2 TB...
Shop NowLaCie Rugged Mini external hard drive 2 TB 5400 RP...
Shop NowWestern Digital WDBWML0020BGY-WESN external hard d...
Shop NowWestern Digital WDBEPK0010BBK-WESN external hard d...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 2 TB 2.5" USB ...
Shop NowWestern Digital WDBC3C0020BSL-WESN external hard d...
Shop NowADATA HV620S external hard drive 1 TB White
Shop NowADATA HV620S external hard drive 2000 GB White
Shop NowADATA HV620S external hard drive 2 TB USB Type-C 3...
Shop NowADATA HV620S external hard drive 4 TB Black
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 1 TB 2.5" USB ...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 1 TB Re...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 2 TB Gr...
Shop NowIntenso 6028680 external hard drive 2 TB 5400 RPM ...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 2 TB 2.5" Micr...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 1 TB 2.5" Micr...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 2 TB 2.5" Micr...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 1 TB 2.5" Micr...
Shop NowADATA HD710 Pro external hard drive 2 TB 2.5" Micr...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 1 TB Bl...
Shop NowToshiba Canvio Advance external hard drive 1 TB Wh...
Shop NowWestern Digital WD Elements Portable external hard...
Shop NowToshiba Canvio Flex 2 TB external hard drive 2.5" ...
Shop NowIntenso 6021512 external hard drive 4 TB 5400 RPM ...
Shop NowSeagate Game Drive external hard drive 2 TB 3.2 Ge...
Shop NowToshiba Canvio Flex 1TB external hard drive 2.5" 3...
Shop NowWestern Digital WD Elements Portable external hard...
Shop NowSeagate Basic external hard drive 2 TB 2.5" 2.0 Si...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Intenso Memory Board external hard dri...
£91.20
£76.00
|
Recommended
Intenso 6021512 external hard drive 4...
£110.40
£92.00
|
New
LaCie 1 TB Rugged USB-C External Hard...
£83.30
£69.42
|
Popular
Western Digital Elements Portable exte...
£100.06
£83.38
|
Hot Product
Western Digital WD Elements Portable e...
£96.62
£80.52
|
Bestseller
Western Digital Elements Portable exte...
£90.13
£75.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6028660
|
6021512
|
STFR1000800
|
WDBUZG0010BBK-WESN
|
WDBU6Y0015BBK-WESN
|
WDBU6Y0020BBK-WESN
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Intenso
|
LaCie
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Anthracite
|
Black
|
Orange
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
| USB connector |
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-C
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
| Bus powered |
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|